Dodany: 25.02.2011 14:46|Autor: bonat

Książka: Chłopiec z latawcem
Hosseini Khaled

Poruszająca historia z barwnym tłem

Chłopięca zdrada, wynikająca z dziecięcego tchórzostwa, na skutek ponadprzeciętnej wrażliwości bohatera przeradza się w dramat i wlecze za nim przez całe życie, aż do momentu, kiedy pojawia się możliwość odkupienia winy. Wówczas to na jaw wychodzą dodatkowe fakty, które tym bardziej popychają bohatera do heroicznej, na pierwszy rzut oka z góry przegranej walki o zmazanie z siebie od dawna noszonego piętna. W kontekście wspomnianych nowych faktów, jest to nawet walka o coś więcej... Naprawdę warto poznać tę historię.

Dodatkowo autor przemyca w powieści obraz Afganistanu sprzed sowieckiej inwazji oraz z czasów tuż po niej, kiedy to Afganistan został oswobodzony przez... talibów. Jest też sporo o samych Afgańczykach, ich obyczajach, religii, charakterze. Czytając tę powieść zdałem sobie sprawę, jak mało wiemy o tym zakątku świata i o tych ludziach, często swoje wyobrażenie opierając na medialnych stereotypach.

Autor opisuje zatem poruszającą historię z barwnym tłem, ale przede wszystkim - robi to naprawdę dobrze. Można tylko napisać słowami jednego z bohaterów powieści - "Brawo!!!".