Dodany: 27.02.2007 13:32|Autor:

Książka: Droga do Putte
Holewiński Wacław
Notę wprowadził(a): Pandorra

Fabularyzowana biografia wybitnego XVII-wiecznego malarza z Antwerpii Jacoba Jordaensa. Już za życia uważany był za drugiego po Rubensie mistrza szkoły flamandzkiej. Malował sceny rodzajowe, obrazy mitologiczne i religijne. Najbardziej znane dzieła Jordaensa to: "Król pije" (w kilkunastu różnych wersjach), "Czterej Ewangeliści", "Artysta i jego rodzina w ogrodzie", "Święto fasolowe". Kolekcje prac artysty posiadają największe muzea na świecie - Prado, Ermitaż, Luwr, a także Muzeum Narodowe w Warszawie.

Holewiński wiarygodnie i realistycznie przedstawia domowe i zawodowe życie malarza. Aż trudno uwierzyć, że tych informacji nie wyczytał w autobiografii, pamiętniku, czy choćby wspomnieniach uczniów Jordaensa. Czytelnik poznaje emocje, uczucia, cele i motywy postępowania głównego bohatera.

Wacław Holewiński (ur. 1956) zajmuje się literaturą wszechstronnie. Opublikował kilka powieści: "Lament nad Babilonem" (2003), "Za późno na modlitwę" (2003), "Przeżyłem wszystkich poetów" (2004), "Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów" (2005). Jest autorem dramatów: "Znieczuleni", "Zazwyczaj śnimy w samotności", "Dyfuzja" i "Tinta". Przygotował także do druku obszerny wybór dzienników Krzysztofa Mętraka. Od 2005 roku jest wiceprezesem Warszawskiego Oddziału SPP.

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007]