Dodany: 11.02.2011 11:49|Autor: kasandra_85

...

Wiara... Czym jest w życiu człowieka i jak bardzo jest w nas zakorzeniona? Skąd bierze się w nas to uczucie? Są dni, kiedy nachodzą nas egzystencjalne pytania o sens istnienia, chęć poznania prawdy o tym, kim jesteśmy i czym są niektóre aspekty naszego życia. Wtedy książka ta jest idealną lekturą, która pomoże choć na chwilę uchwycić to, co w codziennej bieganinie umyka naszej świadomości.

Książka „Ta niewiarygodna potrzeba wiary” to wszechstronna analiza wiary pod względem filozoficznym, historycznym, religijnym czy naukowym. Czytanie jej będzie fascynującą wędrówką od najstarszych okresów historii ludzkości aż do czasów obecnych. Różne epoki, kultura, a przez to także odmienny sposób postrzegania wiary.

Książka zawiera liczne odnośniki do Pisma Świętego czy też do postaci Jana Pawła II i św. Teresy z Avili, które pomogą nam w znalezieniu odpowiedzi na frapujące ludzkość pytania. Pozostawili oni liczne książki, pisma zawierające wskazówki dla nas, a także własnym życiem dawali przykład tego, co oznacza żywa wiara. Wspólnie z autorką będziemy zadawać też pytania pisarzom, filozofom oraz na podstawie ich dzieł literackich czy filozoficznych odkrywać tajemniczy i, wydawać by się mogło, mało poznany fenomen wiary.

Wiele rozważań poświęcono również Freudowskiemu spojrzeniu na człowieka i życie oraz skonfrontowanie jego założeń z omawianym tematem. Jego stwierdzenie, że wiara to iluzja i źródło nerwicy, pęka tu jak mydlana bańka. Autorka dużo miejsca poświęca także roli cierpienia w chrześcijaństwie oraz odwołując się do drzemiących w każdym człowieku emocji, przeżywanych tragedii, współczucia czy cierpienia, próbuje znaleźć sens i istotę wiary.

Julia Kristeva to niewierząca psychoanalityczka, która podjęła się zrozumienia i wyjaśnienia tego, co znaczy „wierzyć”. Podobało mi się, że sama jakby stała obok i tylko relacjonowała, pozbawiając książkę własnych przemyśleń. Dzięki temu czytelnik otrzymuje fakty i informacje, które sam układa w jedną całość. Dla mnie lektura ta była swoistym pomostem łączącym dwie skrajności – świat ludzi wierzących i niewierzących.

Polecam zwłaszcza tym osobom, którym temat wiary i duchowości jest bliski.