Dodany: 18.02.2007 21:22|Autor: Teofila

Skomplikowana, ale wciągająca akcja

Głównymi bohaterami książki są Michał Henchard i Elżbieta Newson/Henchard/Farfrae (jego domniemana córka). W młodości pan Henchard sprzedał swoją żonę i malutką córkę Elżbietę marynarzowi za 5 gwinei. Był wtedy pijany, ale żona odeszła. On starał się ją znaleźć, ale bezskutecznie. Przeprowadził się i zrobił karierę. Przysiągł sobie, że przez 21 lat nie tknie alkoholu (tyle miał lat, gdy sprzedał rodzinę). Jednak po latach wraca jego żona z córką. A dalej to już przeczytajcie sami, bo potem zaczyna się najważniejsza część książki.

Zwroty akcji są nieprzewidywalne, wątek ciągle się komplikuje. Jednak książka nie jest zagmatwana i choć długa, czyta się ją dalej z zaciekawieniem, by dowiedzieć się, co się wydarzy.

Bardzo trudno było mi ocenić bohaterów: dobrzy czy źli. Wiem, że nie da się tego nigdy jednoznacznie ocenić, nic nie jest tylko czarne lub białe. Ale w tej książce co rozdział, to innego bohatera było mi żal. I w końcu nie potrafiłam zdecydować, kto tak naprawdę postąpił źle, a kto dobrze.

Generalnie polecam "Burmistrza Casterbridge". Ale zdecydowanie wolałam inne książki Thomasa Hardy'ego od tej.