Dodany: 12.01.2011 21:27|Autor: marco15

Książka: Tarot paryski
Gretkowska Manuela

Pasjans egzystencjalny

Życie niczym partia tarota, gdzie wszystko opiera się na wielkiej niewiadomej. Tak w dużym skrócie i w wielkim uproszczeniu można określić bohaterów „Tarota paryskiego” Manueli Gretkowskiej. Ich egzystencja toczy się niejako pomiędzy filozoficzną dysputą a obowiązkami dnia codziennego. Stąd problem poszukiwania pieniędzy na czynsz wydaje się tak samo ważny, jak wpleciona w narrację myśl św. Augustyna czy Kartezjusza.

Pozbawiony wszelkiego ładu i porządku świat postaci Manueli Gretkowskiej, wspólnie pomieszkujących w malutkim paryskim mieszkaniu, jest doskonałym odzwierciedleniem kondycji współczesnego człowieka. Dla Gabrieli, Xaviera, Michała i Charlotty codzienność to ciąg zdarzeń, których sens wyłania się z poczucia subiektywnego przeżywania sztuki, pojmowanej na różnych poziomach jako wartość wyzwolona z wszelkich norm i zakazów.

Ekscentryczność postaci i łamanie przez nie konwenansów jest też jednym ze sposobów wyrażania siebie. Karty tarota są zaś tutaj jak poszczególne elementy układanki życia, które zadziwia i przeraża.

Wprowadzony przez autorkę element ezoteryki obrazuje dylematy bohaterów, ich tęsknotę za miłością, a nade wszystko poczucie wewnętrznej pustki, którą czasami można oswoić za pomocą taniego wina.

W tym ujęciu „Tarot paryski” stanowi zatem niecodzienną próbę pokazania współczesnego człowieka jako istoty zawieszonej pomiędzy kulturowym bagażem przeszłości a pragnieniem odnalezienia własnego „ja”.

Użytkownik: alicja225 30.01.2012 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Życie niczym partia tarot... | marco15
Ta książka jest ogólnie pozbawiona ładu i porządku:) Gdybym miała powiedzieć o czym była- nie wiem. Zlepek przeróżnych wątków, przemieszanie postaci, fragmenty których laik nie jest w stanie zrozumieć. Zacytowałabym, ale oddałam już książkę do biblioteki. To było moje pierwsze spotkanie z panią Gretkowską i myślę, że na długi czas ostatnie.
Użytkownik: marco15 30.01.2012 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Ta książka jest ogólnie p... | alicja225
Zaciekawiła mnie Twoja opinia. To prawda, że książka nie należy do łatwych w odbiorze, a poruszana tematyka i losy postaci mogą sprawiać wrażenie przemieszania z poplątaniem. No cóż taka już jej uroda, można by rzec. Osobiście nie jestem fanem Gretkowskiej, ale nie zniechęcałbym się do wszystkiego, co z pod jej pióra wyszło. Myślę, że trafisz jeszcze na jakąś ciekawą pozycję tej autorki, czego gorąco Ci życzę:)