Dodany: 10.02.2007 22:38|Autor:

"Biały dominikanin", z prezentowanej powieści pod tymże tytułem, Raimund de Pennaforte, postać ukształtowana na wzór Chrystiana Różokrzyża, który zapisał imię głównego bohatera powieści Bogumiła Gołębnika (Christopher Taubenschlag) w Księdze Życia, w dziewiczym eterze Odnowy, to prototyp Pierwotnego Boskiego Człowieka, Chrystus w nas.

Bogumił Gołębnik, miły Bogu uczeń na ścieżce, potomek starożytnego rodu, pierwotnej boskiej rasy, po długiej wędrówce, jako dwunasty potomek rodu, powraca do swych źródeł. Musi jednak najpierw spojrzeć w twarz straszliwej meduzie - własnej Istocie Aurycznej, bogu tej natury w nas i odmówić współpracy. Jest to możliwe dzięki tajemnicy "wyzwolenia z mieczem" i z "ciałem", tj. dzięki transfiguracji duszy i ciała, biblijnemu "Odrodzeniu z Wody i z Ducha", za pośrednictwem praatomu, cudownego kwiatu lotosu - siły Chrystusowej.

Bogumił Gołębnik otrzymuje znak Zakonu, objawia się w nim pięcioramienna szata duszy, pięcioramienna gwiazda, pentagram duszy. Ten znak chroni go przed imitacją Boskiego Światła, przed tymi, którzy służą meduzie, którzy podszywając się pod Braterstwo pragną zbudować raj na ziemi. Ten znak łączy go na zawsze z Łańcuchem Braterstw, ciągnącym się w nieskończoność.

[Pracownia "Borgis", 2002]