Dodany: 27.12.2010 15:03|Autor: Luck Carpenter

Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim


Powieść obejmuje lata wielkiej wojny pomiędzy Koroną Polską i Wielkim Księstwem Litewskim a Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411.

Utwór rozpoczyna się sceną przybycia ubogiego księdza Jana do stolicy państwa zakonnego, czyli Malborka. Pobożny kapłan był niegdyś pisarzem na dworze króla Władysława II Jagiełły. Obecnie na terenie państwa zakonnego poszukuje swojej siostry, która niegdyś wyszła za mąż, a jej wybrankiem stał się zamożny kupiec niemiecki. Niestety, ksiądz Jan zostaje wzięty za polskiego szpiega. Życie ratuje mu fakt, iż bracia zakonni chcą się nim posłużyć we własnym interesie. Kapłan dzięki ich pomocy odnajduje siostrę, czyli panią Barbarę Noskową, która jest już wdową po bogatym kupcu toruńskim. Jej córka Ofka jest fanatyczną zwolenniczką Zakonu. Z pomocą księdza Jana obie kobiety udają się na dwór polskiego monarchy. Ofka będzie na nim prowadzić ożywioną działalność jako wyjątkowo podstępny i niebezpieczny szpieg krzyżacki.

Nadchodzi rok 1410. Wojska polsko-litewskie pod dowództwem Władysława Jagiełły i Wielkiego Księcia Witolda ruszają na państwo zakonne. Wśród rycerzy uczestniczących w wyprawie jest pan Andrzej Brochocki. To jeden z głównych bohaterów powieści. Losy jego i Ofki skrzyżują się już wkrótce. Pod Grunwaldem natomiast pan Andrzej weźmie do niewoli niejakiego Kunona Dienhaima. Jego jeniec pochodzi z Turyngii i jako gość Zakonu wyruszył na wojnę z koalicją polsko-litewską. Także i Kunonowi Ofka nie jest obojętna. Co ich łączy? I dlaczego niemiecki jeniec tak bardzo spodoba się panu Andrzejowi? Czy niebezpieczna misja szpiegowska Ofki Noskówny zakończy się powodzeniem?

"Krzyżacy 1410" to barwny fresk literacki z dziejów wielkiej wojny polsko-krzyżackiej. Nie jest to utwór pisany "ku pokrzepieniu serc", jak choćby Sienkiewiczowscy "Krzyżacy". Kraszewski na kartach powieści przedstawia wyprawę rycerstwa polskiego przeciw Krzyżakom, której ukoronowaniem jest wiktoria grunwaldzka. Lecz czy zwycięstwa polskie na polach bitewnych na pewno zostały należycie wykorzystane? I czy wielka, militarnie zwycięska wojna z Krzyżakami była dla Korony Polskiej także sukcesem politycznym? Niech czytelnik sam na kartach powieści znajdzie odpowiedź na wyżej postawione pytania.

"Krzyżacy 1410" to bez wątpienia jedna z najlepszych powieści historycznych w dorobku J.I. Kraszewskiego. Szybkie i pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji tempo, dramatyczne przygody bohaterów, barwny język: te czynniki niewątpliwie decydują o atrakcyjności utworu. Nie brak w książce wydarzeń zarówno dramatycznych, jak i humorystycznych. Ponadto doskonałe sceny batalistyczne (Dąbrowno, Grunwald, Malbork, Koronowo i wiele innych), niebezpieczne pościgi, pojedynki, walki, a w tle - wielka miłość. Lecz czy to uczucie na pewno będzie szczęśliwe?

Wszystkie wymienione zalety sprawiają, iż warto sięgnąć po tę powieść. Dla miłośników Kraszewskiego i powieści historycznych to lektura obowiązkowa.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić do czytania. Naprawdę warto.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6882
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: lachus77 28.12.2010 14:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść obejmuje lata wie... | Luck Carpenter
Czytałem kiedyś, że na jednym z wieczorów autorskich T. Różewicz powiedział, że wcale nie jest pewien, czy "Krzyżacy" Kraszewskiego są gorszą powieścią od "Krzyżaków" Sienkiewicza. Jeśli chodzi o utwór Bolesławity, z tego, co pamiętam, nie zrobił na mnie dużego wrażenia. Ale od roku 2003, kiedy go czytałem, minęło kilka lat, więc na pewno wiele rzeczy nie pamiętam. Zresztą, jak kiedyś przeczytałem, o tym, czy podoba się nam dana książka, decyduje wiele czynników, w tym na przykład nastrój, nastawienie itd., więc być może któreś z nich zdecydowało o mojej ocenie utworu. Mogłem po prostu nie trafić w odpowiedni moment z powieścią Kraszewskiego, dlatego nie zachwyciłem się nią.
Użytkownik: Luck Carpenter 30.12.2010 15:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałem kiedyś, że na je... | lachus77
"Krzyżacy" Kraszewskiego jeśli chodzi o wartość literacką są może trochę słabsze od dzieła Sienkiewicza. Jednocześnie jednak "Bolesławita" bardziej obiektywnie przedstawia dzieje wielkiej wojny i wiktorii grunwaldzkiej niż Henryk Sienkiewicz. Wielka Wojna lat 1409 - 1411 jak wiadomo od strony militarnej była raczej pasmem sukcesów strony polsko - litewskiej (wyjątek - oblężenie Malborka). Lecz czy sukces militarny przełożył się na sukces polityczny? Postanowienia I pokoju toruńskiego raczej temu przeczą. Dlaczego tak się stało? Przynajmniej częściową odpowiedź na to pytanie daje lektura "Krzyżaków 1410". MI powieść ta podoba się, jest bowiem bardziej realistyczna niż dzieło Sienkiewicza pisane "ku pokrzepieniu serc". Na pewno do niej kiedyś wrócę.
Użytkownik: bogna 30.12.2010 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść obejmuje lata wie... | Luck Carpenter
Popieram Cię, warto tę książkę przeczytać, ja dałam jej 5!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: