Dodany: 08.12.2010 20:03|Autor:

"Wspomnienia" z podręcznika historii

"Wspomnienia niemieckiego grenadiera pancernego" - taki podtytuł nosi ta książka. Może to zmylić potencjalnego czytelnika, gdyż historia jest poświęcona całemu niemieckiemu pułkowi pancernemu, a nie jednej osobie. W dodatku napisana mało interesująco.

Bohaterem książki miał być Karol Roth (teść pisarza), który służył w kompanii remontowej niemieckiej dywizji pancernej, a zamiast niego została nim... historia II wojny światowej. Czytając odnosiłem wrażenie, że mam w ręku podręcznik do historii. Autor omawia w skrócie kampanię wrześniową, atak na Francję i kraje Beneluksu oraz przedstawia szeroko temat frontu wschodniego. Takich książek mamy tysiące, a z uwagi na skromną zawartość ta pozycja nie ma żadnej szansy przebicia się.

Słowo "wspomnienia" dobrze odzwierciedla zamysł autora, gdyż tylko on czasami wspomina o tytułowym grenadierze pancernym. Uważam jednak, że jest to błąd tłumacza albo nietrafny pomysł wydawcy (wydawnictwo Bellona, 2010), gdyż oryginalny tytuł powinien raczej brzmieć: "Miałem kiedyś Towarzysza. Karl Roth i historia 36 pułku pancernego 1939-45".

Byłem nastawiony na kolejne wspomnienia "złego" żołnierza, a zamiast tego dostałem okrojoną wersję konfliktu zbrojnego. Jedyną zaletą tej książki jest duża liczba, często unikatowych, fotografii.