Dodany: 31.01.2007 00:13|Autor: slawek.w

Książka: Przed i po maju
Romeyko Marian

1 osoba poleca ten tekst.

Wojsko II Rzeczypospolitej - na wesoło i na poważnie


Marian Romeyko urodził się w 1897 r. Po nauce w szkole handlowej od 1915 r. służy w armii rosyjskiej. Osiąga stopień chorążego, kończąc w wojsku szkołę inżynieryjną. Walczy na froncie rosyjsko-niemieckim (rejon Rygi). Po rewolucji w Rosji przechodzi w 1917 r. do I korpusu gen. Dowbora-Muśnickiego, a pod koniec 1918 r. wstępuje, jako ochotnik, do Wojska Polskiego. Po przeszkoleniu we francuskim lotnictwie bierze udział - jako pilot - w wojnie polsko-sowieckiej. Po studiach w Wyższej Szkole Wojennej pełni służbę m.in. w Sztabie Generalnym oraz Biurze Ścisłej Rady Wojennej. Jest też dowódcą dywizjonu w 3 pułku lotniczym. Potem zostaje wykładowcą w tej samej Wyższej Szkole Wojennej, w której był kiedyś uczniem. W 1938 roku wyjeżdża do Rzymu, gdzie obejmuje stanowisko attaché wojskowego.

Podczas II wojny przebywa we Francji; działa tam w polskim ruchu oporu. Po wojnie przez kilkanaście lat żyje w Australii. Wraca do Polski na trzy lata przed śmiercią, w 1967 r.

W ciągu swojego życia napisał sam i przetłumaczył na język polski wiele prac naukowych, głównie z zakresu lotnictwa. Jest też autorem obszernego tomu wspomnień zatytułowanych "Przed i po maju", podzielonego na cztery, powiązane ze sobą, części:

- "Narodziny armii", czyli powstawanie Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej: okoliczności, warunki, ludzie tworzący wojsko (szczególnie jego kadra oficerska);
- "Armia bez wodza", druga część, to omówienie lat 1923-26, poświęconych pracy nad scalaniem i kształtowaniem się armii młodego państwa;
- "Maj - jak go pamiętam", to opis przygotowań do przewrotu majowego i jego przebieg od strony wojskowej;
- "Armia ponownie pod wodzą marszałka 1926-1935" - omówienie działalności najwyższych władz wojskowych, poszczególnych rodzajów broni i ich dowódców.

Bardzo "ciekawa" jest przedmowa, której autor wytyka Romeyce partie tekstu przychylne Piłsudskiemu i jego wojsku, a jednocześnie chwali go za właściwą postawę i przenikliwość tam, gdzie pojawia się krytyka "sanacyjnego reżimu".

Jest w tej wspomnieniowej książce ogromna ilość materiału historycznego, pozwalającego w pewnym stopniu poznać i zrozumieć życie i stosunki panujące w międzywojennym wojsku, zwłaszcza wśród jego kadry oficerskiej.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1001
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: