Dodany: 25.11.2010 08:54|Autor:

Książka "Droga przywódcy" powstała w oparciu o dziesięcioletni dialog między mężem stanu i duchowym przywódcą Tybetu, Jego Świątobliwością Dalajlamą a międzynarodowym konsultantem do spraw zarządzania, Laurensem van den Muyzenbergiem. Stanowi więc niejako spotkanie dwóch światów - rynku globalnego i buddyzmu. Okazuje się, że w obu tych dziedzinach chodzi o podejmowanie właściwych, racjonalnych decyzji oraz wynikających z nich skutecznych działań.

Dzisiejszy świat stoi wobec wielu poważnych wyzwań. Choć nastąpił ogromny wzrost dobrobytu i korzystamy z wielu osiągnięć nauki i techniki, miliardy ludzi żyją w ubóstwie, stoimy w obliczu katastrofy ekologicznej i nawet bogate państwa z niepewnością spoglądają w przyszłość. Aby poradzić sobie z tymi problemami, potrzebny jest inny rodzaj przywództwa, oparty na widzeniu rzeczy takimi, jakie są i zrozumieniu wzajemnych powiązań między przedsiębiorstwami, państwami i systemami gospodarczymi.

Posługując się praktycznymi ćwiczeniami i konkretnymi przykładami, "Droga przywódcy" najpierw uczy sztuki podejmowania właściwych decyzji, następnie podejmuje kwestię przywództwa w naszych organizacjach, po czym stosuje wypracowane w ten sposób zasady do rozwiązywania tak istotnych problemów, jak ubóstwo, zrównoważony rozwój, różnorodność kulturowa i odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Autentyczni przywódcy dostrzegają nieuchronność zmian, konieczność rozwijania poczucia uniwersalnej odpowiedzialności i znaczenie budowania gospodarki w oparciu o zasady etyczne. Na tym właśnie polega droga przywódcy.

[Czarna Owca, 2009]