Dodany: 27.01.2007 17:56|Autor: Kemor

Chanukowe światełka


Chanuka to ośmiodniowe, radosne święto żydowskie przypadające w grudniu, a obchodzone na cześć zwycięstwa Machabeuszów nad wojskami syryjskimi w 166 r. p.n.e., dzięki któremu Świątynia Pańska w Jerozolimie została oczyszczona z profanujących ją posągów bogów greckich. W czasie Chanuki zabroniony jest post, radowanie się jest religijnym obowiązkiem, a dzieci z pobożnych rodzin żydowskich mogą tylko w tych dniach oddać się hazardowej grze w drejdla. Ze świętem związany jest zwyczaj zapalania świec w specjalnej, ośmioramiennej lampie zwanej menorą oraz szczególna wiara, że w czasie Chanuki wszystko zdarzyć się może, bo Chanuka jest okresem cudów...

"Moc światła" to zbiór ośmiu krótkich, bardzo prostych, ale przecudnie opowiedzianych gawęd, a w każdej z nich chanukowe światełko odgrywa ważną, magiczną rolę.

To światełka chanukowe uratowały przed zamarznięciem w lesie małego Cadoka, a potem zamieniły się w złote monety, które chłopiec podarował biednemu i choremu człowiekowi.
To światełka zwabiły do pokoju wieżowca w Nowym Jorku zabłąkaną papugę, ta zaś stała się mimowolnym swatem młodych Żydów - Dawida i Zeldy.
Dziedzic z Biłgoraja, chcąc kupić menorę, uratował od śmierci głodowej rodzinę żydowską.
Inne zapewne byłyby losy Rebeki i Dawida - dwójki dzieci ocalałych cudem po zbombardowaniu przez hitlerowców warszawskiego getta, gdyby nie znaleziona lampa chanukowa i wiara w ocalenie. Pokonując szereg niebezpieczeństw stali się pierwszymi uchodźcami, którzy jeszcze w czasie trwania wojny dotarli, dzięki pomocy Hagany (organizacji, która przysyłała ludzi z Izraela do okupowanej Polski, by ratowali żydowskich uchodźców) do Ziemi Świętej.
Wzruszająca jest opowieść o losie pojmańca Jankiela, który padł ofiarą dekretu cara Mikołaja I. Dekret ten nakazywał wyłapywać chłopców z domów i chederów, i wcielać ich do armii rosyjskiej. Zanim stawali się żołnierzami, poddawano ich rusyfikacji w chłopskich rodzinach, gdzieś w głębi Rosji, a czasem na Syberii.

Każda z tych ośmiu krótkich opowieści potrafi wzruszyć, a nawet zachwycić swą prostotą, pozwala ujrzeć oczyma wyobraźni świat, którego już nie ma. Zrozumienie słów i pojęć związanych z kulturą i religią żydowską ułatwia zamieszczony na końcu książki słowniczek.

Ciekawa lektura dla każdego czytelnika - bez względu na wiek, narodowość czy wyznanie.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4344
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: