Dodany: 12.11.2010 01:11|Autor:

Książka: Harcerze wierni do ostatka
Kret Józef
Notę wprowadził(a): Zoana

Książka zawiera siedem szkiców biograficznych o harcerzach śląskich, postaciach wybitnych, wyróżniających się udziałem w walce konspiracyjnej.

Józef Pukowiec, syn powstańca śląskiego, nauczyciel, w czasie wojny był pierwszym komendantem tajnego ruchu harcerskiego na Śląsku. Józef Skrzek należał do organizatorów i kierowników zbrojnego oporu w okręgu katowickim. Jerzy Lis, syn uchodźcy z niemieckiej części Śląska po podziale w 1922 r., w czasie okupacji aktywny działacz konspiracji. Ludwik Wacławek "Wacek", najmłodszy powstaniec śląski, w czasie okupacji działa w konspiracji w Krakowie jako organizator łączności ze Śląskiem. Więzień obozów koncentracyjnych. Irena Kuśnierzewska "Lilka", harcerka śląska, działająca w czasie okupacji w Krakowie na rzecz pomocy więźniom politycznym. Wanda Jordan-Łowińska, druhna Wanda, za zasługi w czasie plebiscytu i powstań śląskich odznaczona przed wojną m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (w 1931 r.), Medalem Niepodległości (w 1935 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (w 1938 r.), w czasie okupacji brała udział w pracy konspiracyjnej. Bolesław Wiechuła - lekarz chirurg, harcerz, w czasie ostatniej wojny jedna z czołowych, imponujących postaci w ruchu oporu na Śląsku, zamordowany przez Niemców w 1942 r.

[Wydawnictwo "Śląsk", 1983]