Dodany: 02.11.2010 08:24|Autor:

"Żebro Adama" to zbiór wywiadów poświęconych ważnym tematom. Rozmówczyniami Moniki Białek są kobiety, osobistości świata kultury, sztuki i sceny publicznej, m.in. Ewa Bem, Urszula Dudziak, Anna Dymna, Katarzyna Grochola, Stefania Grodzieńska, Krystyna Kofta, Małgorzata Kożuchowska, Irena Kwiatkowska, Ilona Łepkowska, Janina Ochojska-Okońska, Beata Tyszkiewicz, Magda Umer.

"Zawsze, odkąd pamiętam, nie lubiłam kobiet. Wydawały mi się słabe, rozhisteryzowane i mało konkretne. Zaznaczam, że wobec samej siebie byłam również bardzo krytyczna. Kiedy przed kilkoma laty tworzyłam koncepcję nowego programu przestraszyłam się, że będę musiała poświęcić najbliższe miesiące, a może nawet lata!, poniekąd na własne życzenie, na zgłębianie szeroko pojętej kobiecości. Jednak było warto. Z dwóch powodów. Po pierwsze, dzisiaj już wiem, jak bardzo się myliłam, a nawet, że wykazałam się swego rodzaju arogancją twierdząc, że kobiety są takie »rozedrgane« i słabe. To stereotyp wynikający wyłącznie z uogólnień i niewiedzy. Po drugie, program potraktowałam bardzo egoistycznie, a mianowicie postanowiłam odpowiedzieć sobie w nim na ważne, kobiece pytania. Dlatego też chciałam się podzielić tą wiedzą, ale i wielką radością z obcowania z tak pięknymi i mądrymi KOBIETAMI...".

Oś rozmów wyznaczają zagadnienia dotyczące kobiecego świata, wrażliwości, a także zależności pomiędzy światem mężczyzn i kobiet. W efekcie powstały rozmowy pełne pasji, radości życia, odsłaniające nieznane oblicze znanych kobiet. Monice Białek udało się przedstawić niezwykle wyraziste portrety.

Monika Białek – dziennikarka, autorka programów publicystycznych. Związana z TV Puls i Radiem Vox. Widzom TV Puls znana z programów "Niedzielnik", "Żebro Adama" i emitowanego przed kilku laty magazynu "Nasza Antena". Od trzech lat jej głos słychać również na antenie Radia Vox, do niedawna w programie "Wojna domowa, czyli potyczki damsko-męskie", a obecnie w audycji "Nie lubię poniedziałków". W centrum jej zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z psychologiczno-duchowym wymiarem człowieka i relacjami międzyludzkimi.

[Nowy Świat, 2010]