Dodany: 17.01.2007 09:35|Autor:

Książka „Starzy i nowi bogowie Japonii” jest wynikiem długoletniego pobytu autorów w tym kraju. Wnikliwe obserwacje, które poczynili są uzupełnione bogatym materiałem historycznym. Ta popularnonaukowa, poniekąd nawet publicystyczna, pozycja stanowi bardzo ciekawą próbę całościowego spojrzenia na skomplikowane oblicze religijne Japonii. Chyba w żadnym innym kraju nie istniało i nie istnieje takie mnóstwo systemów religijnych i organizacji religijno-społecznych. I, rzecz godna podkreślenia, od dawien dawna daje się zauważyć całkowita koegzystencja, a nawet współpraca między tymi religiami. Jest to zjawisko bez precedensu w naszej skłóconej wiecznie Europie.

Książka Artjunowa i Swietłowa pozwala zrozumieć, na czym polegała boska cześć oddawana cesarzowi i skąd się wzięło przeświadczenie o szczególnej światowej roli Japonii, co w konsekwencji pchnęło ją do wojny i było powodem fanatycznej zaciętości żołnierzy japońskich. Współczesna Japonia jest przywiązana do swoich tradycji, w których główną rolę zawsze odgrywała religia. Obecnie organizacje religijne mają częstokroć znaczenie przede wszystkim organizacji społecznych i politycznych. Pozostała bardzo rozbudowana forma obrzędów, jednakże treść dogmatyczna ulega coraz większemu uproszczeniu.

Niniejsza książka pozwoli czytelnikowi w większym stopniu poznać Japonię, kraj tak wielkiej kultury i tak dla nas egzotyczny, kraj współczesnej supertechniki i najprymitywniejszych wierzeń i przesądów.

[PIW, 1973]