Dodany: 16.10.2010 22:00|Autor: Literadar

"Z dziejów husarii"

Radosław Sikora to pasjonat i wieloletni badacz staropolskiej wojskowości, znany z wielu publikacji dotyczących ww. tematu, sięgający po nieznane wcześniej lub ciężko dostępne źródła. Jego dzieła pisane są z pozycji zarówno naukowca, jak i praktyka, który empirycznie bada stawiane przez siebie tezy bądź dociera do opisywanych miejsc czy przedmiotów. Jego dotychczasowe badania były na tyle przełomowe, a nawet rewolucyjne, że stworzyły naukowe podstawy pozwalające na wyjaśnienie fenomenu skuteczności polskiej husarii.

"Z dziejów husarii" to pozycja zdecydowanie lżejsza w odbiorze (stanowi bardziej pracę popularyzatorską niż naukową), referująca w przystępnych słowach dotychczasowe ustalenia. Mogą sięgnąć po nią zaczynający dopiero poznawanie tego pasjonującego wycinka naszych dziejów, jak i znawcy tematu. Służyć im będą bogate ilustracje i zdjęcia, wypisane ciekawostki, ale także bogata bibliografia dla pragnących poszerzyć swą wiedzę.

Husaria jest przekonująco odmalowana jako wyjątkowe zjawisko, z którego Polacy powinni być dumni. Sikora uczciwie przy tym zaznacza, że husaria nie jest zjawiskiem tylko polskim, ale to w Polsce osiągnęła swe największe sukcesy i rozwinęła się najlepiej. Przytaczane są, interesująco dobrane, cytaty z pism z epoki. Dzięki nim poznajemy zachwyt, jaki wśród cudzoziemców budziła ta formacja. (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":

autor recenzji: Marek Piwoński

Recenzja ukazała się w magazynie BiblioNETkowym Literadar (nr 1)