Dodany: 05.10.2010 15:05|Autor: iamone

Książka: Nasze ptaki
Chotomska Wanda

9 osób poleca ten tekst.

Jak śpiewa remiz? Czy pluszcz się pluszcze?

Na pewno każdy wie, jak wygląda gołąb, wróbel, bocian czy mewa. Większość ludzi widziała te ptaki na żywo, słyszała ich śpiew, potrafi je rozpoznać i nazwać. Niektórzy narysują z pamięci wierny obraz bociana stojącego na łące na jednej czerwonej nodze lub mewy z rybą w dziobie, fruwającej nad morskimi falami. Kto nie karmił gołębi w parku albo na dworcu PKP?

A ile osób wie, jak wygląda i śpiewa alka, kobuz, kwiczoł, piegża, pluszcz albo remiz? Ja nie. Co więcej, nie wiedziałam, że takie ptaki w ogóle istnieją, a w dodatku występują w Polsce. Czułam się źle, gdy szłam przez park i słuchałam radosnych ptasich treli nie wiedząc, któż tak ładnie śpiewa. Na szczęście natknęłam się na książkę Wandy Chotomskiej "Nasze ptaki".

Książka składa się z wierszyków. W każdym z nich autorka przedstawia jednego ptaka, pisząc nie tylko o jego zwyczajach czy symbolice, ale także o pewnych "ludzkich" cechach.

Niektóre wierszyki są zabawne i przewrotne, jak np. "Dzięcioł":

"- Puk, puk!
bo takiej pacjentki
jak sosna
nie wozi się
do kliniki."*

Inne są bardziej podniosłe, traktują o poważnych sprawach, jak "Orzeł":

"Skrzydła ma mocne
i szerokie,
jest bohaterem
legend starych.
Lata wysoko -
tak wysoko,
że u nas trafił
na sztandary."**

Całości dopełniają wspaniałe, barwne ilustracje Joanny Zagner-Kołat (wyd. Literatura, 2008). Każdy ptak jest na nich nie tylko dokładnie odwzorowany, dzięki czemu później można je łatwo rozpoznać "w naturze". Ilustratorka, podobnie jak poetka, dodała ptakom także cechy i atrybuty ludzkie. Na przykład na gałęzi obok dzięcioła "leczącego" drzewo leży torba z apteczką oraz stetoskop. Pod ilustracją przedstawiającą orła widać małego robaczka trzymającego czerwony sztandar z białym orłem.

Wanda Chotomska solidnie przygotowała się do napisania tej książeczki. Czytała inne wiersze o ptakach, a także książki naukowe. Rozmawiała z ornitologami, by jak najpełniej oddać charakter i zwyczaje każdego gatunku. Dzięki temu otrzymaliśmy publikację, która na pewno każdemu ułatwi poznanie i rozpoznawanie ptaków.

Wartość edukacyjną podnosi dołączona do książki płyta CD z nagranymi głosami ptaków. Niestety, zabrakło na niej głosu alki, której akurat nigdzie nie można było znaleźć... Ale może uda się to czytelnikom.

Książka nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz także dla dorosłych, którzy nie wiedzą, jak wygląda piegża, czy remiz ładnie śpiewa albo czym spośród wszystkich polskich ptaków wyróżnia się pluszcz.

* Wanda Chotomska, "Nasze ptaki", wyd. Literatura, 2008, s. 11.
** Tamże, s. 36.

Użytkownik: margines 09.10.2010 22:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno każdy wie, jak w... | iamone
Cóż za wrzawa,
cóż za heca!
Co to za sprawa!?
To iamone tu do pieca
czyli do mego schowka wkłada
nową książkę, przy tym włada
całkiem ładnie słowem!

Cóż innego wam tu powiem;]?

Książkę dobrze przecież znam z widzenia,
teraz sięgnę po nią "od niechcenia"!
Może znam ją też z dzieciństwa
lecz CAŁKIEM bez lenistwa
złapię z półki ją!