Dodany: 04.01.2007 20:08|Autor: susetta

Płynąc z Baranowskim

Przeczytałam tę książkę stosunkowo niedawno, ponieważ piszę pracę licencjacką na temat reportaży Baranowskiego. Przyznaję, że byłam mile zaskoczona. Jako zapalona żeglarka muszę stwierdzić, że dla osoby nieinteresującej się żeglarstwem fachowe nazewnictwo może być dużym utrudnieniem, jednak mimo wszystko polecam tę książkę każdemu, kto lubi przyjemną lekturę podróżniczą.

Wydana w 1973 relacja Baranowskiego rozeszła się w 90 tys. egzemplarzy. W 1974 wznowiono kolejne wydanie. "Polonezem dookoła świata" jest relacją z podróży, nie należy się zatem spodziewać niezwykłych zwrotów akcji, jednak było kilka momentów, które mnie zaskoczyły.

Język Baranowskiego jest łatwy w czytaniu i tym samym przyjemny w odbiorze. Tekst pisany jest płynnie, co powoduje, że szybko się go czyta. Dodatkowo rejs opisany jest w taki sposób, który powoduje, że Baranowski wcale nie popłynął w samotny rejs, gdyż czytelnik ma wrażenie, że siedzi na jachcie razem z nim.

Polecam serdecznie.

Użytkownik: jointina 10.07.2013 09:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam tę książkę s... | susetta
To było moje pierwsze zetknięcie z żeglarstwem i nie miałam żadnych problemów ze zrozumieniem nazewnictwa używanego przez Baranowskiego - z jednej strony pojawiało się tam mnóstwo fachowych określeń, ale z drugiej były tak wplecione w tekst i zazwyczaj krótko wyjaśnione, że bardzo przyjemnie i bez większych trudności się to czytało. Naprawdę byłam zachwycona, na pewno sięgnę po inne jego książki :)