Dodany: 14.09.2010 09:21|Autor:

Książka: Nie wygra się z miłością
Lipatow Wil
Notę wprowadził(a): Alele

Pisarz radziecki Wil Lipatow (zm. 1979) znany jest polskiemu czytelnikowi z książek "Wiejski Sherlock Holmes", "Szara mysz. Lida Waraksina", "Lato zielonej gwiazdy" i "Igor Sawwowicz". Akcja ich nieodmiennie rozgrywa się na Syberii, w krainie ludzi silnych, prawych, głęboko czujących - tacy są zwykle bohaterowie Lipatowa.

Bohater psychologiczno-obyczajowej powieści "Nie wygra się z miłością", wiejski dryblas Waniuszka Murzin, siłą charakteru, dobrocią i uczciwością przypomina postać z ruskich bylin. Odznacza się też Wania niezwykłymi zdolnościami i bystrością umysłu. Wszystko w życiu przychodzi mu łatwo – nauka, praca, bez trudu pokonuje wszelkie przeszkody prócz jednej – miłości. I właśnie historia miłości Waniuszki i jego rówieśnicy Lubki, wiejskiej femme fatale stanowi fabułę książki. Waniuszka nie chce tej ślepej, szaleńczej namiętności, pragnie od niej uciec, nie potrafi jej jednak przezwyciężyć, nikt bowiem nie wygra z miłością.

Dzieje syberyjskiej pary kochanków przedstawia Lipatow z właściwym sobie żartobliwym dystansem, choć jego stosunek do nich pełen jest sympatii i ciepła.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989]