Dodany: 30.12.2006 14:55|Autor:

Czasowniki i rzeczowniki

Jest to właściwie zbiór krótkich tekstów Themersona i jego krytyków. Ten nieco dziwny tytuł pochodzi z rozważań autora o poezji semantycznej, której sam jest wynalazcą. Nie polecam tej pozycji tym, którzy nie czytali wcześniej Themersona. Jest to autor zbyt specyficzny, by czytać go w oderwaniu od kontekstu.

A oto szersza wypowiedź Themerona, której fragment stał się tytułem komentowanej książki:

"Gramatycznie - wydaje mi się, że w ogóle nie jestem rzeczownikiem. Jestem czasownikiem. Przez miliardy lat nie byłem, potem zacząłem się dziać, teraz się dzieję i wkrótce przestanę się dziać. To są cechy czasownika, nie rzeczownika. Bardzo mi jest trudno powiedzieć o co mi chodzi, ponieważ język nasz, tak jak wszystkie języki europejskie, zbudowany jest na rzeczownikach, nie na czasownikach.

Podobno gdzieś w Południowej Afryce istnieje plemię indiańskie, którego język nie posiada rzeczowników w ogóle. Język ten posiada słowo "pada", ale nie ma słowa "deszcz". (...)

Kto wie, czy w języku tym nie można powiedzieć czegoś takiego o świecie, czego nie da się powiedzieć w języku naszym. Ponieważ świat jest bardziej skomplikowany niż prawdy, które o nim słowami, zdaniami głosimy"*.

* Stefan Themerson, "Nim ukaże się książka", "Współczesność" 18-31 VIII 1965.