Dodany: 26.12.2006 22:32|Autor: gregok

Historia rozwoju życia na Ziemi

"Prehistoria" jest prawdopodobnie pierwszą wydaną w Polsce pozycją z serii "Tajemnice zwierząt". Jest też, moim zdaniem, najlepszą w tej serii. Autor przedstawił w niej w przystępny sposób rozwój życia na Ziemi, na przykładach pojedynczych zwierząt.

Książka różni się od pozostałych z tej serii tym, że nie opowiada o współczesnym życiu na Ziemi. Prawie wszystkie zwierzęta w niej opisane - zniknęły bezpowrotnie z powierzchni naszej planety. Przykłady zwierząt wymarłych ułożone są w kolejności chronologicznej, według okresów, w których żyły. Mamy więc na początku prehistoryczne owady i bezkręgowce, następnie ryby, płazy, pierwsze gady i wreszcie słynne dinozaury, które w erze mezozoicznej panowały na lądzie, w wodzie i w powietrzu.

Po dinozaurach książka zajmuje się opisem ssaków i wielkich ptaków, które na ogół współistniały już na Ziemi z człowiekiem (m.in. mamut, niedźwiedź jaskiniowy, ptak moa), ale nie dotrwały do naszych czasów.

Książka pobudza wyobraźnię, a jej głowną zaletą są piękne ilustracje Olivera José, przenoszące nas w odległe światy, których już nie ma.