Dodany: 24.12.2006 01:35|Autor:

Książka: Historia mojej twarzy
Page Kathy
Notę wprowadził(a): marthy

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko...!". Mogłoby się zdawać, że w XX wieku nie sposób przestrzegać archaicznego zakazu sporządzania i oglądania jakichkolwiek podobizn.

A jednak... Jest rok 1968. Trzynastoletnia Natalia poznaje rodzinę Hernów, należącą do sekty enwallistów rygorystycznie stosującej się do drugiego przykazania. Fascynacja życiem Hernów - i tajemnica pewnego wizerunku - prowadzi dziewczynę ku wydarzeniom, które pozostawiają na niej niezatarte piętno.

Po trzydziestu latach dojrzała Natalia wyrusza do zagubionego na północnych krańcach Finlandii miasteczka, w którym narodził się enwallizm. Czy poznanie historii Tuomasa Envalla pomoże jej zapomnieć o historii własnej twarzy?

Powieść Kathy Page łączy w sobie doskonałe studium życia fundamentalistycznej sekty religijnej, psychologiczny thriller i delikatny, lecz barwny portret kobiety próbującej zbudować swoją tożsamość. W 2002 roku przyniosła autorce - Brytyjce mieszkającej w Kanadzie - nominację do prestiżowej nagrody literackiej Orange.

[Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003]