Dodany: 20.12.2006 19:22|Autor: gregok

Parę informacji o książce

Aikido jest to sztuka samoobrony wywodząca się z Japonii. Za jej twórcę uchodzi Moriheri Ueshiba (1883-1969). W rzeczywistości korzenie tej sztuki oraz doktryny filozoficznej jej towarzyszącej wywodzą się z dawniejszych systemów walki wręcz i dawniejszych systemów etyczno-religijnych występujących w Japonii na przestrzeni wieków. Jednak to mistrz Ueshiba był pierwszym kodyfikatorem i twórcą podstaw aikido.

Książka niniejsza opisuje tło dziejowe rozwoju sztuk walki w Japonii, przy okazji omawiając dość ciekawie historię tego kraju. Opisując genezę aikido, porównuje je z innymi sztukami walki współistniejącymi z nim - sumo i jujitsu. Przedstawiona jest też dokładnie biografia mistrza Ueshiby.

Oprócz omówienia aikido w książce znajdują się liczne informacje praktyczne - opisy treningów i ćwiczeń, ubiór, ceremoniał, zasady porządkowe oraz przegląd technik. Wzbogacają ją ilustracje i słownik terminów.

Polecam tę książkę wielbicielom kultury i historii Dalekiego Wschodu oraz wielbicielom wschodnich sztuk walki.