Dodany: 27.09.2004 22:10|Autor: yennka

Trzech muszkieterów w jednej osobie

Kapitan Alatriste to żołnierz, z przydomku tylko kapitan, aktualnie przebywający w Madrycie, leczący tam ranę wojenną. W czasie gdy nie wojuje, najmuje się za grosze do mało chwalebnych zajęć, pojedynkując się w imieniu każdego, kogo stać na takowe zastępstwo.

Pewnego feralnego dnia trafia mu się bardzo poważne zlecenie. Musi zaatakować (według jednego ze zleceniodawców) lub zabić (według drugiego) dwóch Anglików przybywających incognito do Hiszpanii. W czasie walki kapitan decyduje się darować im życie, co staje się przyczyną wielu późniejszych problemów. Zraża do siebie wiele potężnych osobistości (inkwizytor, sekretarz królewski, ale i zabijaka Malatesta), jednak zyskuje też potężnych przyjaciół. Okazuje się bowiem, że Anglicy to następca angielskiego tronu Karol Stuart oraz hrabia Buckingham - dostojnik dworu angielskiego.

To dopiero pierwszy tom z całej serii książek napisanych już przez autora, ale jeszcze nie przetłumaczonych na nasz szlachetny język. Pérez-Reverte wspaniale odmalował obraz XVII-wiecznej Hiszpanii. Czytając książkę, czuje się niemal oddech mistrzów szermierki stojących za załomem uliczki, którą akurat idziemy. Świetna lektura.