Dodany: 10.12.2006 17:31|Autor:

Książka: Prochy Angeli
McCourt Frank
Notę wprowadził(a): liljana

[Popiół i żar"]

"Kiedy myślę o swoim dzieciństwie, zastanawia mnie, jak udało mi się przeżyć. Było to naturalnie żałosne dzieciństwo, bo nad szczęśliwym w ogóle nie warto się zastanawiać. Gorsze od normalnego żałosnego dzieciństwa jest żałosne irlandzkie dzieciństwo, a jeszcze gorsze - żałosne irlandzkie dzieciństwo katolickie".

Tak zaczyna się znakomite wspomnienie Franka McCourta, urodzonego w Brooklynie syna irlandzkich emigrantów. Paradoksalnie, przekleństwo opisanego przez niego dzieciństwa przyniosło pożyteczne owoce: nieufość wobec wszelkiego fanatyzmu, wobec wielkich nacjonalistycznych lub religijnych haseł, które tracą z pola widzenia konkretnego człowieka.

Lektura tej uhonorowanej nagrodą Pulitzera książki to wyjątkowa podróż między piekłem nędzy i upodlenia a posiadającym moc zbawczą poczuciem humoru i szczerą, wolną od goryczy radoścą opowiadania. Bo wspomnienie Franka McCourta czyta się jednym tchem, jak najlepszą powieść, ze wzruszeniem, śmiechem, zachwytem.

[Wydawnictwo Świat Książki, 1999]

Użytkownik: melissa 02.07.2008 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: [Popiół i żar"] "Kie... | liljana
A ja dodam jeszcze jeden cytat z tej wstrząsającej książki:

" (...)
Ale jest sobota, więc jeśli księża jeszcze są w konfesjonale, to mogę oczyścić duszę, jak tylko się najem.
Kościół Dominikanów jest na końcu Glentworth Street.
- Pobłogosław mi, ojcze, bo zgrzeszyłem, upłynęło dwa tygodnie od mojej ostatniej spowiedzi.- Opowiadam mu to, co zwykle, a potem mówię:- Ukradłem pijakowi rybę i frytki.
- Moje dziecko, dlaczego to zrobiłeś?
- Byłem głodny, ojcze.
- Dlaczego byłeś głodny?
- Bo nic nie jadłem.
Milczy, lecz mimo ciemności widzę, że kręci głową.
- Drogie dziecko, dlaczego nie pójdziesz do domu i nie poprosisz matki o coś do jedzenia?
- Bo wysłała mnie, żebym szukał ojca w pubach, a ja nie mogłem go znaleźć. W domu nie ma nic do jedzenia, bo on właśnie przepija 5 funtów, które przysłała babcia z Północy dla nowego dzidziusia, a mama złości się, że nie potrafię znaleźć ojca.
Zastanawiam się, czy ksiądz usnął, bo długo jest zupełna cisza; wreszcie się odzywa:
- Moje dziecko, siedzę tutaj i słucham grzechów ubogich, zadaję im pokutę, udzielam rozgrzeszenia. A powinienem na klęczkach obmywać im nogi. Czy rozumiesz mnie, moje dziecko?
Mówię mu, że tak, ale to nieprawda.
- Idź do domu, dziecko. Pomódl się za mnie.
- Ojcze, a pokuta?
- Żadnej pokuty.
- Ukradłem rybę i frytki.
- Jest ci to wybaczone. Idź. Módl się za mnie.
Błogosławi mnie po łacinie, mówi do siebie po angielsku, więc zastanawiam się, co takiego mu zrobiłem. (...)"