Dodany: 25.09.2004 15:32|Autor: wiolka

Kobieta jak my

"Niezłomne serce" V.Grosevenor Myer, biografia Jane Austen, pozostawiła we mnie pewien smutek. Zaskoczyło mnie niełatwe życie głównej postaci. Autorka biografii z wielką sympatią i z kobiecą intuicją ukazuje losy Jane Austen; na podstawie zachowanych relacji jej współczesnych stara się jak najpełniej pokazać osobowość pisarki, realia ówczesnego życia, sytuację kobiet w wiktoriańskiej Anglii. Spojrzeniem współczesnej kobiety ułatwia nam zrozumienie osoby pisarki żyjącej prawie dwieście lat temu. Z punktu widzenia skomputeryzowanego świata - świata wolnych już kobiet, przedstawia czas ginący w "pomroce dziejów", wydający się tak anachroniczny. Pozornie! Oto widzimy osobę z krwi i kości, obdarzoną nietuzinkowym talentem, bystrym umysłem i krytycznym, nieco kąśliwym spojrzeniem na otoczenie. W świecie, gdzie małżeństwo było jedyną akceptowaną drogą życiową dla kobiet, a wszelka inna aktywność była przeznaczona tylko dla mężczyzn, osoby wymiaru Austen były postawione przed trudnymi wyborami. Będąc zależne od mężczyzn, miały niewielki wpływ na swoje życie, co wydaje się szczególnie tragiczne dla tak wyjątkowej kobiety. Powieści Jane Austen mimo różnych perypetii bohaterów są pełne optymizmu, zaufania do świata, i napawają czytelników nadzieją. Pomimo życia pełnego goryczy i niewielu chwil spełnienia pozostawiła utwory pełne radości życia - chętnie czytane do dziś i aktualne pomimo otoczki staroświeckości.