Dodany: 24.11.2006 15:16|Autor:

Książka: Żydzi w kulturze polskiej
Hertz Aleksander
Notę wprowadził(a): ChiLi

"»Żydów w kulturze polskiej« uważam za opus magnum mojego życia. Jest to rzecz najbardziej osobista ze wszystkiego, co w mym życiu napisałem. Książka o Żydach w Polsce, to próba postawienia jakiegoś - choćby bardzo mizernego i nieudolnego - pomnika społeczności, której przecież i ja sam byłem jakże kiepską cząstką, społeczności, która była żywa i żyć tragicznie przestała".
Aleksander Hertz

"Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przeczytałem książkę Hertza. Zastosowanie socjologicznej analizy do problemu żydowskiego od strony kasty ogromnie udane i potrzebne. Jest to naprawdę dobra książka, jakże w Polsce potrzebna!".
Konstanty A. Jeleński

"Książka »Żydzi w kulturze polskiej« została napisana przez socjologa, który już czuł się polskim Żydem, nie wyniósł jednak urazu ze swoich lat w Polsce i dbał o jak największy obiektywizm. Hertz pisał tę książkę w Ameryce, daleko od miejsc, na których otworzyła się otchłań, abyssos, i myślę, że gdyby był jednym z nielicznych ocalonych tam, w Polsce, nie umiałby tak spokojnej książki napisać".
Czesław Miłosz

[Biblioteka "Więzi", 2003]