Dodany: 17.11.2006 21:34|Autor: PAG777

Książka: Idiota
Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)

1 osoba poleca ten tekst.

"Idiota" Fiodora Dostojewskiego


Zacząć należy od tego, że sam tytuł powieści jest jak gdyby ironiczny. Bo czy dobro może być nazwane idiotyzmem? Okazuje się, że może. W świecie, gdzie królują cwaniactwo, chciwość, niepohamowane żądze itp., dobro jest po prostu nienormalne, a człowiek dobry jest w najlepszym przypadku naiwnym idiotą. Tak najkrócej i najprościej można streścić powieść Dostojewskiego. Oczywiście autor wnika tu głębiej w psychikę poszczególnych bohaterów, chcąc jak najlepiej ukazać spotkanie dobra i zła. Jest więc Dostojewski w tej powieści nie tylko wnikliwym obserwatorem ludzkich zachowań, ale także, według mnie, mistykiem sięgającym głęboko w istotę dobra i zła.

Dostojewski w "Idiocie" jest mistrzem w kreowaniu bohaterów. Książę Myszkin jest uduchowionym, pozbawionym zła człowiekiem, pokornym, dla którego zasadą postępowania jest zawsze dobro drugiego człowieka (rozdając pieniądze "wierzycielom" nie zastanawia się, czy rzeczywiście jest im coś winien, ale czy są oni naprawdę potrzebujący, itp). Wplątany w różne intrygi, gubi się, jego "naiwna" miłość jest obiektem kpin, a nie szacunku. Jego przeciwieństwem jest Rogożyn, człowiek, którym kierują namiętności, dla ich zaspokojenia jest gotów nawet zabić. Sam zdaje sobie sprawę z drzemiącego w nim zła, ale nic nie jest w stanie zrobić, aby mu zapobiec, jedynym sposobem jego "odkupienia" okaże się pozbycie się obiektu pożądań. I wreszcie Nastazja Filipowna, niszcząca siebie i tych, którzy ją kochają, jest "produktem" złego świata i także szuka odkupienia.

Dostojewski zadaje tą powieścią pytanie: czy jeden człowiek w morzu zła może zbawić świat? - ale odpowiedzi nie daje. Jaki byłby jednak świat, gdyby od czasu do czasu nie pojawił się jakiś "idiota"?

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 17387
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: Harey{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 18.11.2006 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Zacząć należy od tego, że... | PAG777
Z przyjemnością przeczytałam Twoją recenzję, zwłaszcza, że temat ścierania się dobra i zła odszedł jakby w zapomnienie, za sprawą jakże modnego relatywizmu.
Świetne zakończyłeś /zakończyłaś/ tę recenzję! Pozdrawiam serdecznie.
Użytkownik: PAG777 21.11.2006 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Z przyjemnością przeczyta... | Harey{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Rzeczywiście, dzisiejsze czasy to dyktatura relatywizmu moralnego i wolności rozumianej jako samowola. Dostojewski w swej twórczości, nie tylko w "Idioce", stoi na straży poglądu, że istnieją uniwersalne zasady moralne niezależne od ludzi oraz czasu i miejsca. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
Użytkownik: --- 19.11.2006 02:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zacząć należy od tego, że... | PAG777
komentarz usunięty
Użytkownik: jakozak 22.11.2006 08:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zacząć należy od tego, że... | PAG777
Podoba mi się Twoja recenzja.
Idiota podobał mi się znacznie mniej ze względu na grubość i rozwlekłość książki. Taka jednak była XIX wieczna maniera pisania książek.
Co do postaci głównego bohatera - dobrze, że tacy zdarzają się od czasu do czasu.
Podpisała Idiotka. :-)
Użytkownik: jakozak 22.11.2006 08:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Podoba mi się Twoja recen... | jakozak
Napisałam DOKŁADNIE to, co chciałam napisać. :-)))
Użytkownik: ja_i_ja 26.03.2007 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisałam DOKŁADNIE to, c... | jakozak
brawo, bardzo dobra recenzja.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: