Dodany: 03.11.2006 16:42|Autor:

z okładki


Bogdan Wojciszke (ur. 1952), profesor psychologii, jest dyrektorem Instytutu Psychologii PAN w Warszawie i wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, psychologii wartości i moralności, dynamiki bliskich związków uczuciowych i psychologii władzy, których wyniki publikowane były w czołowych polskich i międzynarodowych czasopismach fachowych. Napisał kilka książek, m.in. "Teoria schematów społecznych" (1986), "Struktura ja, wartości osobiste i zachowanie" (1986), "Procesy oceniania ludzi" (1991), "Psychologia miłości" (1993), kilku był redaktorem naukowym, a kilka przetłumaczył. Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym i sopocką Pracownią Badań Społecznych. Był stypendystą Fundacji im. Humboldta, wykładowcą uniwersytetów niemieckich i amerykańskich, redaktorem naczelnym "Przeglądu Psychologicznego", współredaktorem "European Journal of Social Psychology".

Miłośnik psów i muzyki klasycznej.


Książka ta jest podręcznikiem wprowadzającym w podstawy psychologii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem polskich realiów i dorobku rodzimych autorów. Potoczna wiedza o świecie społecznym, spostrzeganie ludzi i samego siebie, postawy, wartości i ich zmiana, sympatia i miłość, pomaganie innym i agresja, funkcjonowanie grup społecznych i zróżnicowanie płci - to wszystko składa się na 12 rozdziałów obejmujących niemal cały kanon tej dyscypliny.

Autor przyjął, że Czytelnika książki o wiele bardziej interesują ludzie niż wewnętrzne problemy zajmującej się nimi nauki. Dlatego unika rozważań definicyjnych i szczegółów metodologicznych. Większość uwagi skupia natomiast na prawidłowościach rządzących ludzką psychiką i postępowaniem, starając się pokazać, w jak fascynujący sposób psychologia społeczna odpowiada na pytanie, kim jest człowiek.

[Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2002]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2834
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: