Dodany: 2006-11-02 00:09|Autor:

z okładki


Kolejna książka Edwina Blacka, autora światowego bestsellera "IBM i Holocaust", poświęcona jest dziejom eugeniki, nauki o doskonaleniu rasy ludzkiej. Jej zasady postanowiła wcielić w życie grupa amerykańskich uczonych i polityków na przełomie wieków XIX i XX. Drogą do tego miało być wyeliminowanie ze społeczeństwa jednostek ograniczonych umysłowo, chorych, popadających w konflikt z prawem, a także ubogich; uważano bowiem, że nędza jest dziedziczna. Przymusowa sterylizacja, odosobnienie, prawa zakazujące mieszania się ras oraz surowa polityka imigracyjna to tylko niektóre ze stosowanych metod, umożliwiających realizację zamierzonego planu (wiele z eugenicznych ustaw obowiązywało jeszcze w latach 70-tych XX wieku).

W tę działalność zaangażowały się szacowne instytucje i osobistości, agendy rządowe i wielki kapitał. Za przykładem Amerykanów poszły niektóre kraje europejskie. Na szczególnie podatny grunt eugenika trafiła w Niemczech.

W tej rzetelnie udokumentowanej książce autor przypomina ponure karty z dziejów dwudziestowiecznej nauki, nie przemilczając także zagrożeń współczesnych.

[Muza, Warszawa 2004]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 796
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: