Dodany: 26.10.2006 21:55|Autor: Glorfi

Jonathan Strange i pan Norrell. Fantastyka historyczna?

Susanna Clarke zgrabnie wprowadza do swojego dzieła wątki historyczne i historyczne postaci. Przeplata je umiejętnie ze swoją wyobraźnią przelaną na papier. Moim zdaniem jest to zabieg dodający powieści kolorytu a czytelnikom może poszerzyć wiedzę. Czy taką fantastykę możnaby nazwać "historyczną"?
Użytkownik: mironida 27.10.2006 10:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Susanna Clarke zgrabnie w... | Glorfi
myślę, ze jest to pewien pomysł na nowy gatunek literacki :) szczerze mówiąc stronię od fantastyki, ale jak znalazłabym czas na taką lekturę, na pewno sięgnełabym po książkę pani Clark - zachęcająca fabuła!
Użytkownik: wai 27.10.2006 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Susanna Clarke zgrabnie w... | Glorfi
Muszę przyznać, że to, co przeczytałam w powieści Susanny Clarke, to był w moim odczuciu przede wszystkim pastisz.
Jestem przekonana, że jej trzytomowy cykl właściwie wykracza poza prostą klasyfikację gatunku. Jest to niewątpliwie fantastyka, ale potraktowana nietypowo (wręcz „naukowo” lub pseudonaukowo choćby ze względu na obszerne przypisy).
Jej historyczność też nie jest tradycyjna, gdyż większość autorów fantasy odnosi się do mniej lub bardziej realnego średniowiecza. Tu natomiast mamy wojny napoleońskie.
Ale dla mnie, i w podejściu do magii, i w odtwarzaniu faktów historycznych, książka jest przepełniona ironią i kpiną.