Dodany: 22.10.2006 15:04|Autor:

"Mężczyźni skręcili z głównej ulicy w stosunkowo cichy zaułek. Zjedli właśnie razem obiad i teraz na skróty szli w kierunku mieszkania Poirota. Po drodze ciągle słyszeli odgłosy fajerwerków. Od czasu do czasu niebo rozjaśniał deszcz złotych promieni.
- Doskonała noc na morderstwo - zauważył ze znawstwem Japp. - Nikt w taką noc nie usłyszałby strzału.
- Zawsze wydawało mi się to dziwne, że tak mało przestępców korzysta z podobnych okazji - zauważył Herkules Poirot".

Piątego listopada, w rocznicę zakończonego niepowodzenie antykrólewskiego spisku, angielskie miasta rozświetlają sztuczne ognie, a przy akompaniamencie muzyki i huku fajerwerków odbywa się ludowe święto. Luźna uwaga rzucona tego dnia przez nadinspektora Jappa ze Scotland Yardu okazuje się ponurą przepowiednią - w jednym z zaułków tej właśnie nocy ginie młoda kobieta. Policyjny raport mówi o samobójstwie, jednak Japp podejrzewa co innego. Swymi wątpliwościami dzieli się z Poirotem i tak oto rozpoczyna się rozwiązywanie pierwszej z czterech opisanych w tej książce zagadek, przed którymi staje słynny detektyw…

[Wydawnictwo Hachette Livre Polska, 2002]

Wyświetleń: 1906