Dodany: 15.10.2006 10:11|Autor:

"Niebezpieczeństwo klęski nie zagraża nam z zewnątrz (…), tylko z wewnątrz. Jest to niebezpieczeństwo takie jak w Troi: drewniany koń w naszych murach. Może pan to nazwać »piątą kolumną«, jeśli się tak panu podoba. Jest ono tu, między nami. Mężczyźni i kobiety, niektórzy na wysokich stanowiskach, inni nikomu nie znani, ale wszyscy wierzący głęboko w cele hitleryzmu i w hitlerowski system".

Jest już wiosna 1940, Niemcy dokonują kolejnych podbojów i szykują się do inwazji na Anglię. Tomasz Beresford, były współpracownik angielskiego wywiadu, zgłasza się na ochotnika do służby wojskowej, jednak poza nudną pracą biurową nie otrzymuje żadnych propozycji. Jest rozgoryczony, zgorzkniały - i właśnie wtedy dowiaduje się, że powierzono mu szczególnie trudną misję szpiegowską: ma zdemaskować jednego z najbardziej zaufanych agentów niemieckiego wywiadu, działającego w nadmorskiej miejscowości na wybrzeżu Anglii. O najbardziej zaufanych agentach Hitlera wiadomo, że jest ich dwoje, że ukrywają się pod kryptonimami N i M, że N jest mężczyzną, a M kobietą. Z którym z nich będzie miał do czynienia Beresford?

[Wydawnictwo Hachette Livre Polska, 2002]