Dodany: 26.09.2006 18:47|Autor: martii_

Książki i okolice> Pomoc

zapożyczenia


wybrałam temat na tegoroczna maturke -> wplyw zapozyczen jezykowych na stan naszego jezyka narodowego. jesli macie jakas wiedze na tem temat, to prosze o pomoc! ;-)
Wyświetleń: 3950
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: a-grafkaa 26.09.2006 19:09 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
zapożyczenia stanowią ogromną część naszego języka :) Poszukaj na stronach Rady Języka Polskiego. Dam głowę, że tam coś znajdziesz...

Co Cię podkusiło, żeby wybrać temat z nauki o języku?
Użytkownik: --- 26.09.2006 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
komentarz usunięty
Użytkownik: wila 26.09.2006 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
trudne, oj trudne :) w mojej klasie też jedna osoba wybrała ten temat. wiem, że miała ogromne problemy z ogólną koncepcją pracy. nie wiedziała jak się za to zabrać, w końcu jakoś wybrnęła, ale miała sytraszną harówkę.
na pocieszenie powiem, że uzyskała maksimum punktów, więc chyba jakos można się z tym uporać.
tyle ode mnie.
powodzenia:)
Użytkownik: juka 26.09.2006 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
A ja uważam, że to bardzo wdzięczny temat. Można go ująć dwojako: albo przedstawić zapożyczenia ilościowo wg języków, albo chronologicznie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wpływ historii na zapożyczenia i dziedziny, jakich poszczególne pożyczki dotyczą, np. średniowiecze - łacina: słownictwo związane z chrześcijaństwem oraz nauką (magister, profesor), greka: nauka (algebra, logika), niemiecki: budownictwo, organizacja miast (ratusz, mur). Potem renesans - włoski: kultura, muzyka, moda, dalej francuski: moda, kuchnia, ale i wojskowość (kapral, bagnet). XIX wiek to przede wszystkim wpływy rosyjskie (tu konstrukcje składniowe, także niepoprawne) i niemieckie (zabory), początek XX - angielski: sport i marynarka, no i potem te współczesne. Można w zależności od czasu i objętosci pracy wspomnieć o mniej licznych pożyczkach (arabski, chiński, hiszpański lub egzotycznych - jęz. Afryki: banan, baobab czy jęz. Oceanii: bumerang, tatuaż).
To tak z grubsza. Opracowań jest naprawdę sporo, więc z materiałami nie powinno być problemu. Polecam "Język polski - encyklopedia w tabelach", świetna rzecz nie tylko do tego tematu.
Problem może być jedynie z zapamiętaniem przykładów, bo nie wiem, jak to technicznie wygląda na ustnej - mówi sie je z pamięci, czy coś można mieć zanotowane?
Użytkownik: veverica 27.09.2006 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
To ja mogę jeszcze dodać trochę o bohemizmach, z mniej znanych. Mieliśmy trzy fale bohemizmów - w X wieku, na przełomie XVI i XV, w pierwszej połowie XVI. Pierwsza fala to głównie terminologia religijna - słowa takie jak anioł, chrzest. 77% polskiej terminologii religijnej pochodzi z tamtego okresu. Druga fala miała wpływ na przekłady z łaciny, widać to w "Bogurodzicy", potem pozanikało. Trzecia fala - była moda na czeski, widać to np. u Reja. W sumie trzy fale to jakieś 1600 wyrazów. Wpływy skończyły się w XVII wieku. Widać je też w fonetyce - jest hrabia (zamiast grabia), śmiertelny (zamiast śmiercielny).
Tyle moje notatki do egzaminu, nie ręczę za poprawnośc. Może Ci się to do czegoś przyda...:)
Użytkownik: --- 27.09.2006 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
komentarz usunięty
Użytkownik: martii_ 28.09.2006 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: wybrałam temat na tegoroc... | martii_
ehh no super, bardzo mi pomagacie! ;) dzieki wszystkim! tylko, ze teraz ten temat wydaje mi sie znacznie trudniejszy...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: