Dodany: 11.09.2006 13:28|Autor:

Książka: List otwarty (1995-2005)
Siwczyk Krzysztof
Notę wprowadził(a): czerwona żaba

Na liczący blisko 300 stron zbiór składają się wszystkie dotychczas wydane przez autora książki: "Dzikie dzieci" (1995 i 2004), "Emil i my" (1999), "Dane dni" (2001), "Wiersze dla palących" (2001), "Zdania z treścią" (2003), "W państwie środka" (2005).

Krzysztof Siwczyk urodził w 1977. Jako siedemnastolatek wygrał pierwszą edycję Konkursu im. Bierezina. Zagrał główną rolę w filmie Lecha Majewskiego "Wojaczek", za którą był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę "Dżonki" za całokształt twórczości.

"Głośny start potrafił przekształcić w systematycznie i poważnie uprawianą sztukę, popularność, jaką zdobył dzięki roli Rafała Wojaczka w filmie Lecha Majewskiego, zdołał oddzielić od ambicji, które towarzyszą jego wierszom. Jako poeta postanowił pójść drogą daleką od tego, co przychodzi mu łatwo. Teraz ma 29 lat, spory dorobek, zebrany w obszernym, dopiero co wydanym tomie oraz w pełni zasłużony szacunek" - pisze o książce Piotr śliwiński.

"Najmłodszy poeta polski ujęty w karby »dzieł zebranych«. Paradoks tej sytuacji, paradoks tego debiutu, paradoks jako naturalne tło niemal każdego wiersza. Od młodzieńczego narcyzmu do spisu istotnych praktyk - tak bym określił drogę, dziesięcioletnie poszukiwanie, eksperyment z formą i sobą prowadzony w imię czegoś ważniejszego niż chęć zostania klasykiem przed trzydziestką" - dodaje Karol Maliszewski.

[Biuro Literackie, 2006]