Dodany: 17.08.2006 00:45|Autor: lotus

Książka: Wiersze zebrane: 1964-1971
Wojaczek Rafał

Nareszcie!

I doczekaliśmy się pierwszego, pełnego na tyle, na ile to możliwe, zbioru liryków mikołowskiego poety! (Wg świadectwa bliskich i znajomych, wiele wierszy - z okresu akademickiego na przykład - nigdy nie ujrzało światła dziennego; trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, ile tak naprawdę napisał Wojaczek - wiadomo jednak, że ponoć wzorem swego mistrza - J.A. Rimbauda, chciał być autorem czterech książek poetyckich). A wszystko dzięki Panu Bogusławowi Kiercowi - redaktorowi książki, również poecie, kiedyś - przyjacielowi Rafała, no i znawcy tematu przede wszystkim! Znajdziemy więc tu nie tylko skrupulatnie posegregowane i opatrzone wewnętrznymi, tematycznymi podtytułami, znane i dostępne już dzisiaj bez trudu tomy: "Sezon", "Inna bajka", "Nie skończona krucjata" i "Którego nie było", ale również inedita, a wśród nich prawdziwy kąsek nie tylko dla fanów tej poezji, lecz również dla jej badaczy - utwory usunięte niegdyś przez cenzurę, a przygotowane do edycji przez autora, oraz zbiór istniejący od 1999 roku jako samodzielny tomik, wydany nakładem Mikołowskiego Instytutu, pt. "Reszta krwi". A nota od redaktora - cóż, nader skąpa, bo nie po to przecież, żeby cokolwiek tłumaczyć, lecz by pozwolić przemówić poezji.