Dodany: 16.07.2006 12:33|Autor:

Książka: Rozważna i romantyczna
Austen Jane
Notę wprowadził(a): Filemonka

Powieść "Rozważna i romantyczna" ("Sense and Sensibility") to jedna z najbardziej popularnych książek angielskiej pisarki Jane Austen. W polskim tłumaczeniu ukazały się ponadto takie jej powieści, jak "Duma i uprzedzenie", "Perswazje", "Opactwo Northanger" oraz "Emma", wydana przez naszą Oficynę.

Bohaterki powieści "Rozważna i romantyczna", siostry Dashwood, znakomicie symbolizują zawarte w tytule przeciwstawne cechy. Eleonora jest rozsądna i konkretna, mocno stąpa po ziemi, nie okazuje swych uczuć. Romantyczna Marianna wielbi sztukę, wzrusza się pięknem przyrody, jest szczera, wierzy w jedyną i wieczną miłość, a kiedy ta okazuje się złudzeniem, głęboko przeżywa rozczarowanie.

W życiu angielskiego ziemiaństwa przełomu XVIII i XIX w. nad uczuciem dominuje pogoń za pieniądzem, walka o pozycję towarzyską, korzystny mariaż. Czy wobec tego romantyczna Marianna ma szansę na zrealizowanie swych zamierzeń i pragnień?

Książka jest pełną uroku, dawno nie wznawianą w Polsce atrakcyjną opowieścią dla szerokiego kręgu czytelników.

[Comfort Oficyna Wydawnicza, 1992]

Użytkownik: Celusi@{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 16.10.2007 17:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść "Rozważna i roman... | Filemonka
http://www.allegro.pl/item254707650_rozwazna_i_rom​antyczna_j_austen_okazja_.html Kupujcie, każdy chcialby miec tak magiczną, wiekową ksiązkę w swojej biblioteczce! Pozostało już niewiele czasu!