Dodany: 14.07.2006 21:12|Autor:

Bohaterka tej pasjonującej biografii, Anais Nin, jest znana przede wszystkim jako autorka dzienników – liczących kilkadziesiąt tysięcy stron i obejmujących sześćdziesiąt lat jej barwnego życia, oraz bohaterka erotycznych skandali – jak równoległy romans z Henrym Millerem i jego żoną June, romans z psychoanalitykiem Otto Rankiem, czy romans z ojcem. W latach 20., aby wyzwolić się od amerykańskiego purytanizmu ograniczającego ją jako kobietę i jako pisarkę, Anaïs wyjechała do Paryża, gdzie odnalazła się w środowisku bohemy Lewego Brzegu, tworząc tam swoją legendę.

Ale kim była naprawdę? Noel Riley Fitch demistyfikuje i uzupełnia zawarty w dziennikach autoportret Anais. Pokazuje, że za maską kokieterii i pewności siebie kryły się lęk i rany dzieciństwa (Anais była m.in. wykorzystywana seksualnie przez ojca). Krok po kroku udowadnia, że bohaterka dzienników jest tylko kreacją autorki, nie zawsze będącą odbiciem rzeczywistej Anais Nin.

"Fitch z sukcesem śledzi niezliczone rozmowy, wydarzenia i sprawy, o których Nin kłamała – swoim czytelnikom, przyjaciołom i samej sobie".
"New York Times Book Review"

"Anais. Jej imię było inspiracją wielu legend o miłości, inspiracją literacką i nazwą perfum francuskiego domu mody Cacharel. Słynna za sprawą swych związków erotycznych i namiętnego romansu z Henrym Millerem, Anaïs Nin (1903–1977) była artystką życia. To właśnie o swoim życiu pisała książkę, składającą się z około 35 tysięcy stron dziennika, z którego wysnuwała poetyckie opowieści i krótkie opowiadania. „Tak jak Oskar Wilde wkładałam jedynie swoją sztukę w pracę i mój talent we własne życie... Gram tysiąc ról”".
(fragment książki)

"Przekonujący, hipnotyczny, dociekliwy portret"
"Publishers Weekly"

Tłumaczenie: Elżbieta Delis-Modzelewska