Dodany: 27.08.2004 12:40|Autor: plk_babel

Książka: Prezydenci
Pastusiak Longin

bez tytułu

Prof. dr hab. Longin Pastusiak to nazwisko znane każdemu zainteresowanemu publicystyką historyczną, szczególnie dotyczącą Stanów Zjednoczonych. W tej dziedzinie Pastusiak jest niekwestionowanym autorytetem. W "Prezydentach" ujawnia jednak, oprócz znajomości gigantycznej ilości faktów, dat i liczb, również zacięcie do odkrywania rzeczy maleńkich, być może nieistotnych dla geopolityki, jednakże ułatwiających odbiór treści.

Trzy tomy "Prezydentów" to mimo płynnego stylu autora lektura wymagająca. Pastusiak lubi podawać drobiazgowe wyliczenia, co w opisach kampanii wyborczych może być nieco męczące i nużące dla czytelnika niezwiązanego naukowo z tematem.

Jednak "Prezydenci" to nie tylko kopalnia wiedzy na temat historii ustroju USA, jest to też znakomita gawęda o ludziach, którzy ten kraj tworzyli, o tym, jak wielki wpływ na rozwój kraju może mieć charakter człowieka. Tę myśl Pastusiak rozwinął w swej następnej książce: "Prezydenci USA w anegdotach", w której bardziej skupia się na ludziach niż na wydarzeniach. Obie pozycje korespondują ze sobą formą i uzupełniają się treściowo. Warto więc przeczytać wpierw suchszą notę np. o Kennedym z "Prezydentów", by tuż po niej ożywić tę postać fragmentem z "Prezydentów w anegdotach".

Gorąco polecam wszystkim, którzy pragną zrozumieć i poznać Stany Zjednoczone.