Dodany: 03.07.2006 10:31|Autor:

Książka: Nie mogę narzekać
Głowacki Janusz
Notę wprowadził(a): Emeczka

"Nie mogę narzekać" - to wybór prozy, w której ujawniają się najlepsze uniwersalne cechy pisarstwa Janusza Głowackiego: zmysł obserwacji, słuch językowy, ironiczno-groteskowy dar narracji - to wszystko, co złożyło się na niewątpliwie najbardziej błyskotliwy literacki debiut lat 60. Jego twórczość od początku cieszyła się niezwykłą popularnością i uznaniem. Przewrotny tytuł "Nie mogę narzekać" można więc również odnieść do Janusza Głowackiego - autora nie tylko świetnej prozy, ale i współtwórcy scenariusza "Rejsu" - legendarnego filmu, który zawędrował pod przysłowiowe strzechy postaciami, dialogami opowiadanymi i cytowanymi do dzisiaj przez kolejne pokolenia widzów.

Czytelnik odnajdzie tu specyficzny humor, język i nastroje "egzotycznych" lat 60. i 70. Z tego bawrnego, stylizowanego opisu wyłania się jednak dramatyczny literacki dokument epoki: obraz peerelowskiej rzeczywistości czasów Gomułki, Gierka - aż do burzliwego roku 1980. Niniejszy tom zawiera opowiadania opublikowane w Polsce: od debiutanckiej, wydanej w 1968 roku "Wirówki nonsensu" po "Moc truchleje" - powieść wydrukowaną w podziemnym wydawnictwie Krąg w 1981 r. Prawdopodobnie była to pierwsza książka drugiego obiegu, wprowadzona do rozpowszechniania już po ogłoszeniu stanu wojennego.

[Rosner & Wspólnicy, 2003]

Utwory zawarte w tym tomie:

- My sweet Raskolnikow
- Nowy taniec la-ba-da