Dodany: 19.06.2006 18:40|Autor: czytelniczka91

Vivat Piast!

"Król Piast" to powieść historyczna napisana przez wybitnego pisarza, Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ukazuje kulisy elekcji króla, przekupność szlachty oraz to, że wszystko może się zdarzyć w siedemnastowiecznej Polsce rządzonej przez magnatów.

Po abdykacji Jana Kazimierza szlachta jest zmuszona wybrać nowego króla. Pewnymi kandydatami do tronu są książę lotaryński i Kondeusz. Magnateria, szczególnie dumna pani Sobieska, jest pewna, że elektem zostanie Kondeusz. Jednak co może chodzić po głowie szlachty, która upatrzyła sobie przyszłego króla w potomku Piastów? Młody książę Wiśniowiecki, syn sławnego Jeremiego, pozbawiony majątku, wraz z matką i kuzynką czeka na wybranie władcy. Nie interesuje go sytuacja polityczna, jest tylko nic nieznaczącym książątkiem bez pieniędzy i kontaktów. Wśród szlachty rozpoczynają się bunty. Nie chce na tronie francuskiego, lecz własnego króla. Kondeusz zostaje wyeliminowany z walki o największe dostojeństwo w kraju. Pewnego dnia Michał Wiśniowiecki, stojąc wśród szlachciców na polu elekcyjnym, słyszy swoje nazwisko... Czyżby niesmaczny żart? Wiwaty i okrzyki są coraz głośniejsze, nie ma wątpliwości, kto jest nowym królem. Sam elekt, wzruszony, nie dowierza temu, co widzi i słyszy. Jednak czy poradzi sobie jako król? Delikatny, łagodny i nieśmiały, nigdy nie liczył na tak wysoką pozycję.

Gorąco polecam książkę "Król Piast". Świetnie przedstawia postać króla uważanego powszechnie za nieudolnego. Jego uczucia i pragnienia są bardzo bliskie czytelnikowi. Postawa Michała wzbudza sympatię, a czasem litość. Chociaż niektórych może odstraszyć grubość książki, nie radzę wydawać opinii zbyt pochopnie. Sama, wciąnięta fabułą, zdziwiłam się, gdy zabrakło stron. Każdy, kto interesuje się historią, znajdzie w tej powieści coś dla siebie i na pewno niełatwo będzie mu przerwać czytanie.