Dodany: 24.08.2004 18:52|Autor: karuzel

Samotny jeździec?

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka Gemmela i... muszę przyznać, że przeczytana "jednym tchem".

Można się w niej doszukać wielu podobieństw - nawet do innych gatunków. Nie wiem oczywiście, ile było np. westernów z samotnymi bohaterami, którzy mimo absolutnie egoistycznych deklaracji o obojętności wobec innych, w gruncie rzeczy zajmowali się wyłącznie pomaganiem słabszym czy realizacją jakichś bohaterskich czynów nie mających nic wspólnego z korzyściami. A taki właśnie jest Waylander, mimo licznych stwierdzeń o obojętności wobec innych przedstawicieli gatunku ludzkiego. Niegdyś uczciwy i szczęśliwy, później bezwzględny zabójca, a na koniec wybawca - nie tylko sierot, ale narodu (a i dziewica się trafiła).

Książka ma wiele zalet: wartka, żywa fabuła, niespodziewane zwroty akcji, dość dużo oryginalnej mistyki, no i ewolucja bohatera - naprawdę wystarczy, żeby się tę książkę czytało wyśmienicie. Można oczywiście wysunąć mnóstwo zarzutów: płytka fabuła, słabo opisane charaktery postaci, "cieniutka" warstwa psychologiczna itd., itp. Wszystko to prawda, ale powiedzmy sobie szczerze, że to samo można powiedzieć o całej literaturze fantasy, może pomijając Tolkiena. I co z tego? I tak mnóstwo ludzi ją lubi i czyta. A to moim zdaniem świadczy o tym, że "znawcy Literatury" (przez duże L) niekoniecznie mają rację.

Użytkownik: krasnal 29.08.2006 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza przeczytana prze... | karuzel
Oj, taka malutka uwaga - nie całe fantasy to płytka warstwa psychologiczna! A George Martin? Jego cykl "Pieśń Lodu i Ognia" to cała plejada świetnie i głęboko nakreślonych postaci. I to samo u Connie Willis. U Marion Zimmer Bradley i nawet u Sapkowskiego (może już nie plejada, ale główne postacie). To tylko te przykłady, które mi się same nasuwają w pierwszej chwili:) Czyli jednak można i w tym gatunku bardziej się postarać:)