Dodany: 08.05.2006 15:27|Autor: errator

Płeć mózgu - Anne Moir & David Jessel


Ciekawe ujęcie problemu równouprawnienia :-). Nie dziwię się, że książka wywołała burzę wśród feministek. Generalnie, autorzy uważają, że na płeć, która przejawia się później jako pewne preferowane zachowania i wybory, składają się:
a) geny - ostatnia para z 42 jest XX dla kobiet i XY dla mężczyzny. Litery biorą się z kształtu genów.
b) atak męskich hormonów w 6 tygodniu życia płodowego zmienia strukturę mózgu. Najczęściej jest tak, że androgenami atakowane są płody XY, ale zdarzają się wyjątki i wtedy mamy do czynienia z kobietą o umyśle męskim albo mężczyzną o umyśle kobiety. Płody kobiece nie są w normalnym rozwoju traktowane hormonami męskimi.

c) drugi atak androgenów ma miejsce w okresie dojrzewania u chłopców. Jeśli wszystko jest OK to atak trafia na już odpowiednio zmodyfikowany mózg i rodzi typowo męskie zachowania takiej jak agresja, czy nastawienie na sukces, a nie na ludzi. U dziewcząt w okresie dojrzewania pojawiają się hormony kobiece: estrogen i progesteron. To również ma wpływ na zachowanie. Warunkiem „poprawnego” działania hormonów w okresie dojrzewania jest odpowiednio ukształtowany mózg w okresie prenatalnym.



NOTATKI:

I.Zespół Turnera - przypadłość powodująca, że w organizmie jest układ XO, czyli tylko jeden gen kobiecy. W takim układzie praktycznie w ogóle nie występują androgeny i zachowanie osobnika jest nadkobiece.
II.Fajny test na własną płeć. Mnie wyszło trochę poza skalą w stronę samca, ale jeśli weźmie się pod typowe uwagę odpowiedzi, natychmiast staje się jasne, że kobiety i mężczyźni są zupełnie inni.
III.Ciekawe omówienie cyklu menstruacyjnego - falowanie estrogenu i nagły napływ progesteronu, przed owulacją - na zdolności intelektualne kobiet, które wahają się w zależności od dnia.
IV.Etapy kształowania się płciowości wg Dörnera:
1.Genitalia - budowa genetyczna
2.Preferencja seksualne - to jest właśnie związane z płcią mózgu, czyli hormonami.
3.Zachowania seksualne
V.Stąd autorzy wyróżniają dwie odmienne postawy homoseksualne
1.Pierwotna - oparta na biologii, kiedy to nieprawidłowo ukształtowany mózg tworzy inne preferencje. Na przykład wysoki poziom stresu u matki obniża poziom hormonu męskiego w jej macicy. W ten sposób mogą rodzić się transwestyci typu kobiecego - kobiety uwięzione w męskich ciałach.
2.Wtórna - środowiskowa, którą autorzy uważają za patologię. Nie mają jednak zbyt pochlebnej opinii na temat kompleksu Edypa.
3.Homoseksualistów męskich jest około 4 % społeczeństwa, kobiecych 1%.
VI.Fajny cytat podkreślający odmienność spojrzenia na te same z pozoru sprawy: „u mężczyzn seks prowadzi czasem do intymności; u kobiet intymność czasami prowadzi do seksu.”
VII.Kiedy kobieta płacze, to nie znaczy to samo, co u mężczyzny, który nie płacze prawie w ogóle, jednak tak się to przenosi.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3414
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: Kaoru 08.05.2006 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe ujęcie problemu r... | errator
Ksiązka ta jest fenomenalna. Co prawda nie mogę jej od pół roku skończyć, ale już niedługo.... ;))
Użytkownik: verdiana 08.05.2006 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Ksiązka ta jest fenomenal... | Kaoru
A ja się zżymałam, czytając ją. :-) Bo mimo że uwag ważnych, ciekawych i nawet trafnych tu sporo, to jednak metodologia niepodana, a autorzy nie są psychologami ani psychiatrami, więc trudno im ufać. :(
Dokładnie to samo jest z "Psychologią Internetu" Wallace. No i jak tu je umieścić w bibliografii do pracy mgr? :)
Użytkownik: errator 09.05.2006 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja się zżymałam, czytaj... | verdiana
No fakt, że praca jest przesiąknięta takim właśnie specyficzym "dziennikarskim zapałem", ale z drugiej strony bardzo starannie opatrzona odnośnikami, co sprawia, że ciężko podejrzewać autorów o "wiedzę kreatywną". Zastanawiam się też, czy ktoś opublikował już jakieś krytyczne odniesienie do tej książki, pzdr, e.
Użytkownik: verdiana 09.05.2006 10:54 napisał(a):
Odpowiedź na: No fakt, że praca jest pr... | errator
O chwilami kreatywni są bardzo. :-) Jak się dogrzebię kiedyś do moich notatek ze studiów, to poszukam przykładów - omawialiśmy kilka.
Też mnie ciekawi, czy ktoś już napisał jakieś krytyczne odniesienie, ale z doświadczenia wiem, że takie się tylko publikuje do poważnych dzieł naukowych, a nie takich. Grofem się u nas nikt poważny chyba też nie zajmuje.
"Płeć mózgu" to dobra książka, żeby się rozerwać, ale trzeba ją traktować z lekkim przymrużeniem oka. Jasne, że sporo prawdy w niej jest, ale nie należy wierzyć wszystkiemu. Dla zainteresowanych mózgiem lepsza jest np. ta książka:
Dwie półkule - jeden mózg (Budohoska Wanda, Grabowska Anna)
albo ta:
O tajemnicach ludzkiego umysłu: Biologiczne korzenie myślenia, emocji, seksualności, języka i inteligencji (Gazzaniga Michael S.)
Użytkownik: errator 09.05.2006 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: O chwilami kreatywni są b... | verdiana
> Grofem się u nas nikt (...) chyba też nie zajmuje

Właśnie skończyłem - za Twoją namową, zresztą :-) - "Psychologię transpersonalną", Drury, a stamtąd już tylko krok do Grofa, więc, kto wie :-), pzdr, e.
Użytkownik: verdiana 09.05.2006 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: > Grofem się u nas nikt (... | errator
To czekam niecierpliwie na kolejną czytatkę. :-)
Użytkownik: errator 09.05.2006 15:15 napisał(a):
Odpowiedź na: To czekam niecierpliwie n... | verdiana
:-)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: