Dodany: 15.04.2006 13:51|Autor: tomcio

Bezwzględny mściciel

Historia to o władzy totalitarnej (bardzo wiele analogii do "Roku 1984" Orwella) i zemście. Utrzymana w ciemnych barwach, częstokroć przygnębiająca, ale często zadziwiająco mądra i wzruszająca.

Bohater lubuje się w klasykach litearatury, muzyce, malarstwie, kinie. Nie sposób go niby nie lubić. A jednak. Ciężko do końca zaakceptować postać miejscami bardzo okrutną, uśmiercającą niewinnych ludzi, wyznającą zasadę, że cel uświęca środki. A i cel czasem wątpliwy. Czy faktycznie to chaos i anarchia są receptą na władzę przemocy? Czy nie jest to zwalczanie złego złem? Obrazy rozwścieczonego tłumu przedstawione na końcu książki tylko pogłębiają takie wątpliwości.

O ile pierwsze dwie części mocno trzymały w napięciu, o tyle trzecia już jakoś mniej angażuje emocje. Może po prostu suspensu nie da się utrzymać do samego końca i fabułę trzeba było w jakiś sposób zamknąć. Niemniej jednak koncepcję "historia toczy się dalej tym samym torem" uważam za niewiarygodną i zbyt typową. O wiele bardziej podobał mi się, mocno kontrowersyjny zresztą, pomysł uświadomienia Evey potrzeby wolności. Bardzo oryginalne i dość szokujące, trzeba przyznać, rozwiązanie.

Wątpliwości budzi także pozycja superbohatera w przedstawionym świecie. W jaki sposób jest on w stanie dokonać tego wszystkiego? Jakim cudem jednostka, choćby i nieprzeciętna, jak V, jest w stanie zaplanować i, co ważniejsze, przeprowadzić takie akcje w systemie ściśle kontrolowanym przez władzę? W jaki sposób V doszedł do posiadania wszystkich asów, jakie trzyma w rękawie? To dobrze, że pewne sekrety nie zostały wyjaśnione, jednak niektóre spośród nich trącą brakiem realizmu.

Zarzuty te jednak nie zmieniają faktu, że jak na komiks, pozycja to świetna.