Dodany: 28.03.2006 11:07|Autor:

Książka: Lwy Al-Rassanu
Kay Guy Gavriel
Notę wprowadził(a): olamanola

Ona - żydówka. Oni - muzułmanin i chrześcijanin. Połączyła ich wojna i miłość. Dzieli ich przepaść religijna i kulturowa. Troje przyjaciół… trójkąt miłosny… Czy przezwyciężą uprzedzenia własnych rodzin? Czy poświęcą miłość dla lojalności? Czy jakikolwiek wybór przyniesie im szczęście? Na te fundamentalne pytania czytelnik nie znajdzie odpowiedzi w tej powieści, historycznej powieści o wojnie, miłości i uprzedzeniu Guy Gavriela Kaya, kanadyjskiego autora światowych bestsellerów. Znajdzie natomiast wiele wzruszeń, pozna żal, nienawiść i przeżyje niezapomniane chwile śledząc splątane losy trojga bohaterów, którym przyszło żyć w trudnych czasach.

Akcja powieści rozgrywa się w historycznej rzeczywistości XI-wiecznej Europy, epoce schyłku imperium muzułmańskiego w fikcyjnym miejscu nazwanym w powieści Al-Rassanem.

Al-Rassan, w którym współistnieją trzy bardzo odmienne kultury, to kraj uwodzicielskiego piękna i pełnej przemocy historii. Pokój między chrześcijanami, muzułmanami i żydami jest trudno osiągalny i niepewny, podobnie jak wszechobecny cień, rozdzielający te narody, lecz zbliżający do siebie nadzwyczajne osoby. Na tle niezwykłych wydarzeń, które popychają Al-Rassan na skraj wojny, obserwujemy losy Ammara ibn Khairana - poety, dyplomaty, żołnierza. Jego losy splatają się z losami Rodriga Belamonte, który jest doskonałym dowódcą wojskowym. Sercami obu mężczyzn zawładnęła Dżehana bet Iszak - doskonała lekarka i zmysłowa kobieta.

Powieści historyczne Guya Gavriela Kaya rozgrywają się w realiach historycznych naszej rzeczywistości, ale dla lepszego pokazania pewnych mechanizmów historycznych umiejscowione są w lekko zmienionej rzeczywistości. Każda z powieści opowiada o innym ważnym dla współczesnego świata wydarzeniu z jego historii, pokazując siły, które doprowadziły do zajścia konkretnych zdarzeń.

Pierwsza z cyklu, "Lwy Al-Rassanu", opowiada o nietolerancji i fanatyzmie religijnym na tle zmierzchu pewnej epoki - XI-wiecznego imperium arabskiego, a mechanizmy nietolerancji przybliża nam historia trzech bohaterów wywodzących się z trzech różnych kultur.

[Wydawnictwo Mag, 2006]