Dodany: 18.03.2006 18:10|Autor:

"Rokoko, dama i gilotyna" – to biograficzna opowieść o Rozalii z Chodkiewiczów Lubomirskiej – jednej z najsłynniejszych Polek XVIII stulecia. Burzliwe życie polskiej arystokratki interesowało swego czasu wielu badaczy. Potem nieco o niej zapomniano. Niniejsza książka stara się ponownie przybliżyć postać księżnej Lubomirskiej – kobiety, której niezwykłe koleje życia z pewnością warte są przypomnienia.

Opowieść o Rozalii Lubomirskiej przenosi nas do dawnych pałaców polskich emigrantów, na dwór Stanisława Augusta, a także do przedrewolucyjnego Paryża, z którym bohaterka książki tragicznie związała swe ostatnie lata życia. Na kartach książki przewija się galeria wielkich i znanych ludzi tamtej epoki – królowa Maria Antonina, cesarzowa Katarzyna II, Książę de Ligne, hrabina Dubarry, Robespierre, Danton, Kościuszko i wielu innych. Autorka starała się odmalować życie polskiej księżnej na szerokim tle obyczajowym, dbając o szczegóły, jak i szerszy kontekst historyczny. Dzięki temu poza życiorysem głównej bohaterki został nakreślony interesujący obraz epoki. Schyłek XVIII wieku poznajemy dzięki przytaczanym anegdotom, opisom salonowego życia Warszawy i Paryża, a także obyczajom europejskich elit.

[Wydawnictwo Arcana, Kraków 2005]