Dodany: 15.03.2006 16:02|Autor:

Książka: Mity perskie
Curtis Vesta Sarkhosh
Notę wprowadził(a): margot.

Kolejna po „Mitach greckich”, „Mitach egipskich” i „Mitach rzymskich” książka w serii „Mity świata”.

Mity i legendy starożytnego Iranu brzmią tym bardziej fantastycznie, im odleglejsze czasy opiewają.
W każdym z tych podań pierwiastek mityczny łączy się jednak z historią - tą udokumentowaną.

Zaczerpnięte z legendarnej przeszłości mity opowiadają o walce dobra ze złem, o bogach i bohaterach, o wspaniałych nadprzyrodzonych stworzeniach, takich jak czarodziejski ptak Simorg lub przewrotne dewy.

Naszą wiedzę o starożytnych Irańczykach, ich bogach i poglądach na stworzenie świata możemy czerpać ze świętej księgi religii zoroastryjskiej "Awesty", która zawiera słowa proroka Zoroastra, opowieści o Ahurze Mazdzie, Mądrym Panu.

Autorka „Mitów perskich”, wykorzystując wiele najcenniejszych źródeł, relacjonuje poruszające historie z czasów przedislamskiego Iranu; opowieści, które przez wieki inspirowały ilustratorów starych ksiąg.

Vesta Sarkosh Curtis jest redaktorką "Iranu", pisma Brytyjskiego Instytutu Studiów nad Persją.

[Prószyński i S-ka, 2000]