Dodany: 28.02.2006 17:21|Autor:

Watykan, siedziba papieży, centrum religijne i duchowe Kościoła katolickiego, skupiającego ponad 900 milionów wiernych, to także suwerenne państwo dysponujące zespołem urzędów i instytucji. Wbrew pozorom o jego funkcjonowaniu wiemy niewiele. Lukę tę stara się wypełnić "Watykan bez tajemnic".

Autor przedstawia organizację i metody pracy różnych urzędów - kongregacji, uczelni, radia, prasy, nawet placówek handlowych - dyplomację papieską i jej rodowód. Finanse państwa watykańskiego, źródła jego przychodów i ogromne wydatki, struktura Kościoła, jego władza kapłańska i administracyjna, stosunki z państwami, konkordaty, problem rozwodów i celibatu - to tylko niektóre ze spraw opisanych w tej ciekawej, nie pozbawionej anegdoty i osobistych wspomnień książce. Wiele uwagi poświęca autor papieżowi z Polski. Czytelnik pozna dzień powszedni Jana Pawła II, dowie się, jak przebiegają jego podróże-pielgrzymki, jak pracuje i czego dokonał w ciągu osiemnastu lat pontyfikatu. Pozna Watykan inny niż tysiąc czy nawet pięćdziesiąt lat temu, ale mimo to niezmienny w swej istocie.

[Książka i Wiedza, 1997]