Dodany: 26.02.2006 17:16|Autor: Marylek

Rozmówca niebanalny

W posłowiu do książki prof. Jan Woleński pisze: "Gdybym miał krótko powiedzieć, o czym jest ten wywiad, to rzecz ująłbym następująco: jest to obrona wiary i krytyka Kościoła katolickiego jako instytucji"*.

Istotnie, lepiej ująć tego nie sposób. Ale jest w tej książce coś więcej: osobowość Stanisława Obirka, jego erudycja, odwaga w prezentowaniu poglądów niepopularnych. Czasami mnie to zdumiewało, czasami zachwycało, że człowiek prawie pięćdziesięcioletni prezentuje tak, zdawałoby się, młodzieńczą wiarę w ideały. Wierność własnym prezkonaniom, kompletny brak koniunkturalizmu. To jest coś, co mnie zachwyca, co stanowi o wielkiej sile tego wywiadu. Obirek nie mówi tego, czego można by się spodziewać, on mówi to, co naprawdę myśli. Ta cecha właśnie była i jest przyczyną jego kłopotów i nieporozumień ze środowiskiem kościelnym i zakonnym. Ale on sam nie byłby w porządku w stosunku do siebie, gdyby uciekał przed rozmową lub wygłaszał gładkie frazesy po to tylko, by nikogo nie urazić.

Inteligentna, ciekawa, bardzo na czasie książka. Kontakt z niebanalną osobowością.

Zdecydowanie polecam.

* W: "Przed Bogiem: ze Stanisławem Obirkiem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski", Wydawnictwo WAB,Warszawa 2005, str. 237.

Użytkownik: alicja225 04.02.2010 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: W posłowiu do książki pro... | Marylek
Zgadzam się ze wszystkim co piszesz. Dodałabym jeszcze, że nie można się nie zastanowić o czym czytamy, mało tego ja jako katoliczka zastanowiłam się co ja naprawdę wiem o wierze, którą wyznaje, czy przypadkiem nie daję się nieść prądowi kultury, wychowania, i wreszcie kościoła. Warto przeczytać, powiem więcej warto się zagłębić w tym co się czyta, pewnie warto też sięgnąć po literaturę, którą Obirek cytuje i przywołuje.