Dodany: 21.02.2006 22:57|Autor:

Książka: Śmierć nekromanty
Wells Martha
Notę wprowadził(a): Dhuaine

Nicholas Valiarde, porywczy i nieszczęśliwy szlachcic o tajemniczej przeszłości, pod osłoną mroku staje się mistrzem występku. Przemierza oświetlone gazowymi latarniami ulice i okrada bogaczy, by opłacić upragnioną zemstę: zabójstwo hrabiego Montesq.

Montesq zaaranżował bezprawną egzekucję Edouarda - ukochanego ojca chrzestnego Nicholasa - pod fałszywym zarzutem uprawiania nekromancji, co w królestwie Ile-Rien jest surowo zabronione.

Valiarde, wraz ze swoją bandą opryszków i zdegradowanych oficerów, musi pokonać budzącego grozę wroga, który z pomocą zapomnianej sztuki nekromancji chce podbić świat. Nawet pomoc największego maga w Ile-rien może okazać się niewystarczająca, gdy Nicholas stanie do nierównej walki, w której przegrana oznacza los gorszy od śmierci.

"Śmierć nekromanty" była nominowana do nagody Nebula w 1998 roku i trafiła na listę najlepszych powieści fantasy, zamieszczoną w piśmie "Library Journal".

"Żywe tło oświetlanego gazem miasta, pełnego zarówno dekadencji, jak i elegancji, przyćmiłoby mniej wyraziste postacie. Jednak bohaterowie i świat zostali tak zręcznie wplecieni w wartką akcję, że książka dosłownie zwaliła mnie z nóg. Z góry należy ostrzec czytelnika, że trudno się od niej oderwać".
Robin Hobb

[MAG, 2002]