Dodany: 21.02.2006 20:43|Autor:

Wszystko jest zrobione z atomów, a każdy atom ma własną niezwykłą historię. Żelazo we krwi, wapń w kościach oraz tlen, który z każdym oddechem wypełnia nasze płuca, powstały w ognistych tyglach głęboko wewnątrz gwiazd, po czym zostały wyrzucone w przestrzeń, gdy gwiazdy owe dokonały swego żywota. Jesteśmy zatem bezpośrednio powiązani z najbardziej dramatycznymi i budzącymi grozę kosmicznymi zdarzeniami - od pierwszych niewyobrażalnych chwil wielkiego wybuchu po kataklizmy eksplozji supernowych, od czerwonych olbrzymów, gwiazd tak wielkich, że mogłyby pomieścić milion Słońc, po czarne dziury, z których nic, nawet światło, nie może uciec. Jak poznano zaskakującą prawdę o kosmicznych początkach?

"Magiczny tygiel" Marcusa Chowna jest wyjątkowym opisem odkryć, które doprowadziły naukowców do ujawnienia tajemnicy atomów i pomogły wyjaśnić początki życia. Są to dwie splecione ze sobą historie: historia atomów i ich pochodzenia oraz historia gwiazd i ich funkcjonowania. Żadnej z nich nie można opowiedzieć osobno, ponieważ w gwiazdach znajduje się klucz do sekretu atomów, a atomy są kluczem do tajemnicy gwiazd. To jedna z największych detektywistycznych opowieści w dziejach nauki.

[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2004]